Złota Świątynia w Amritsarze

Pod koniec XV wieku w Pendżabie powstała nowa religia, która miała stanowić pomost miedzy hinduizmem i islamem. Twórca tej religii, nazwanej sikhizmem - Guru Nanak chciał, aby społeczeństwo było wspólnotą ludzi pracujących na rzecz dobra wspólnego.

Indie | Złota Świątynia w Amritsarze
Indie | Złota Świątynia w Amritsarze (by liz_at_blackrose)

Wbrew panującemu systemowi kastowemu Guru Nanak uznawał równość wszystkich ludzi, a nawet przyznawał kobietom taki sam status jak mężczyznom. Łącznie w historii sikhizmu było dziesięciu Guru. Piaty z nich, Guru Ardżan, był twórcą świętej księgi Sikhów – „Adi Granth”, w której umieścił hymny czterech poprzednich Guru, dodając swoje własne oraz piętnastu innych świętych.


Więcej…

Tadż Mahal (Taj Mahal)

Około 200 km od Delhi, w stanie Uttar Pradesh, na południowym brzegu rzeki Jamuny, położone jest, liczące ok. 1,5 mln mieszkańców, miasto Agra. W mieście tym znajduje się budowla, która uznawana jest za najpiękniejszy pomnik wzniesiony z miłości do kobiety.

Indie | Tadż Mahal - miłość i tęsknota zaklęte w kamieniu
Indie | Tadż Mahal - miłość i tęsknota zaklęte w kamieniu (by saleem taqvi )

Historia pewnej miłości

Historia tej miłości wygląda jak jedna z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. W maju 1612 roku dziewiętnastoletnia Arjumand Banu Begum, wnuczka Mirzy Ghiasa Bega, teścia i pierwszego ministra cesarza Dżahangira poślubiła następcę tronu księcia Churrama, który w roku 1627, po śmierci ojca, objął tron jako Shahbuddin Muhammad Szahdżahan (Szach Dżahan).


Więcej…

Wakacje w Indiach

Stolica Indii: Delhi (hindi: दिल्ली; pendżabski: ਦਿੱਲੀ; urdu: دہلی;)
Powierzchnia: 3 287 590 km²
Liczba mieszkańców: 1,14 mld
Waluta: rupia indyjska (INR) (sprawdź kurs rupii)
Język urzędowy: hindi, angielski (jako pomocniczy)

Indie - flaga Indii

Indie - godło Indii