Fatehpur Mandawa

Fatehpur, leży przy drodze łączącej Bikaner i Dźajpur. Znajduje się tu Tourist Bungalow, należący do RTDC. Miasto usytuowane jest w środkowej części stanu, co sprawia, że stanowi dobrą bazę wypadową do dalszych wycieczek.

Miasto, założone w 1451 r. jako stolica nawabów muzułmańskich, zostało zdobyte przez Radźputów z Szekahawati w wieku XVIII. Jednym z najciekawszych zabytków jest tu Goenka Haveli, które, mimo że nadal zamieszkiwane, znajduje się w kiepskim stanie. Wzniesiona w 1860 r. budowla posiada jeden dziedziniec, a jej główną atrakcją jest zdobiony malowidłami i lustrami pokój na piętrze. Do dobrego tonu należy wręczenie mieszkającemu tu mężczyźnie odpowiedniego napiwku (zwłaszcza za pozowolenie na robienie zdjęć).

W centralnej części miasta, naprzeciw kina, znajduje się ogromna, XVII-wiecz-na studnia schodkowa. Niestety, jest ona mocno zaśmiecona, a poza tym wpadły do niej gruzy z przynajmniej jednego zawalonego budynku. Wydaje się więc, że studnia znajdzie się wkrótce w stanie kompletnej ruiny i nie pomoże jej już wtedy żaden remont.

Noclegi Havcli Tourist Bungalow; należący do RTDC (tt 01571/20293), usytuowany jest na południowych obrzeżach miasta, około 1 km od miejsca postoju autobusów. Obecnie jest to przyjemny i wygodny hotel, należący do RTDC. Nocleg na wspólnej sali kosztuje 30 INR, natomiast w dużych jedynkach lub dwójkach odpowiednio 100 i 150 INR. Za pokoje z systemem schładzania powietrza płaci się 150-250 INR, z klimatyzacją 300-400 INR. Można tu zamówić dobre posiłki. Istnieje także możliwość zorganizowania transportu do innych wiosek. Niedaleko miejsca postoju autobusów znajduje się skromny hotel Shanti Lodge.

Mandawa

Zwarte i ruchliwe, niewielkie miasteczko targowe Mandawa założono w XVIII w. Fortyfikacje powstały dzięki staraniom wpływowych rodzin kupieckich. Aby docenić wszystkie walory tego uroczego miejsca, najlepiej pochodzić po miasteczku bez konkretnego celu.

Nad miastem dominuje powstały w 1760 r. fort, gdzie dziś mieści się wygodny hotel średniej kategorii. Wśród tutejszych domów wyróżnia się Bansidhar Newatia Haveli (z roku 1910). Na jego wschodniej elewacji znajdują się dziwne malowidła, przedstawiające np. sylwetkę chłopca korzystającego z telefonu, oraz inne XX-wieczne wynalazki, np. samolot i samochód. Haveli stoi przy głównej ulicy, niemalże obok dróżki, która prowadzi do fortu. Gulab Rai Ladia Haveli to jeden z najwspanialszych domów w regionie, również zdobiony ciekawymi malowidłami. Znajduje się niedaleko głównej drogi, na południowy wschód od fortu; w razie kłopotów z jego znalezieniem wystarczy zapytać przechodniów o właściwą drogę.

Do innych godnych uwagi zabytków zalicza się studnię Harlalka, która stoi w zachodniej części miasta, oraz studnię Madźisa ka Kuan, usytuowaną na północ od centralnego bazaru.

Noclegi

Ciekawa atmosfera panuje w hotelu Caslle Mandawa (0519289/525; fax 0141/ 382214). Pokoje gustownie odnowiono, ale nie zniszczono przy tym średniowiecznego charakteru tego miejsca. Jest to wspaniały hotel, ale wyłącznie dla tych, których stać na zapłacenie 900 lub 1000 INR za pokój jedno- lub dwuosobowy (z łazienkami). Castle Mandawa dysponuje też apartamentami w cenie 1195 INR. Niektóre pokoje posiadają balkony, z których rozciąga się wspaniały widok na miasto.

Zakwaterowanie można znaleźć także i w innych hotelach, przy czym dwa z nich, Thar iDesert Resort, leżą daleko poza centrum miasta, przy drodze prowadzącej do Mukundgarh. Desert Resort jest zarządzany przez właścicieli Mandawa Castle, a pokoje z klimatyzacją kosztują tu w granicach 750-800 INR.

W hotelu Rath Mandawa, leżącym na północnych obrzeżach miasta, za wygodny pokój dwuosobowy trzeba zapłacić 400 INR.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *