Stolica Sikkimu, Gangtok, leży na zachodnich stokach pasma górskiego, u którego stóp przepływa rzeka Ranipul. Okolica ta jest niezwykle malownicza; widać stąd wspaniałe szczyty Kanczendzangi. Wielu turystów spodziewających się, że Sikkim to miniaturowe Katmandu, rozczarowuje się nieco po przybyciu na miejsce, ale przecież i tutaj nie brak ciekawych miejsc, ponadto miejscowa ludność bardzo życzliwie traktuje przybyszów. Gangtok, pełniący rolę stolicy stanu dopiero od połowy XIX w. (wcześniej znajdowała się ona w Juksamie oraz Rabdantse), ostatnimi czasy bardzo się rozwinął.
Miasto pełni również funkcję górskiego ośrodka wypoczynkowego dla Bengalczyków, którzy tłumnie przybywają tutaj podczas wakacji. Najlepiej świadczą o tym liczne cukiernie przy M G Marg. Najwięcej turystów z bengalskich nizin odwiedza Gangtok podczas 10-dniowego święta Durga Pudźa w październiku. Nie warto wówczas przyjeżdżać do miasta, gdyż ceny noclegów i przejazdów gwałtownie wzrastają, zaś znalezienie wolnego pokoju jest prawie niemożliwe.
Orientacja w mieście
W północnej części miasta wznosi się Radź Bhawan, rezydencja zamieszkiwana niegdyś przez Brytyjczyków, a następnie Hindusów. Nieco powyżej znajduje się Siniolchu Lodge, klasztor Enczej (Enchey) oraz wieża telekomunikacyjna. Idąc w dół zbocza, zbliżymy się do pałacu byłego czogjalu oraz przepięknej Tsuk-La-Khang (Kaplicy Królewskiej). W pobliżu wybudowano obszerny Tasziling (Tashiling), jak określa się kompleks budynków rządowych, zaś poniżej – nową siedzibę Zgromadzenia Ustawodawczego. W obu tych budowlach wykorzystano tradycyjne rozwiązania architektoniczne.
Po tej samej stronie, lecz dużo niżej, znajduje się Institute of Tibetology (Instytut Tybetologii), ogrody orchidei, a tuż za instytutem – czorten, czyli buddyjska kaplica, do której przylega klasztor.
Wszystkie instytucje publiczne, takie jak hotele, kawiarnie, bazary, postój autobusów, poczta, centrum informacji turystycznej oraz Biuro Rejestracji Obcokrajowców, znajdują się przy głównej drodze do Dardżilingu (31A) lub wjej pobliżu.
Biuro turystyczne
Obsługuje klientów od poniedziałku do soboty od 8.00 do 16.00.
Również w tym samym budynki mieści się siedziba urzędu zajmującego się wydawaniem zezwoleń na piesze wędrówki w północnym Sikkimie oraz w okolicach jeziora Tsangu, a także ich przedłużaniem. Biuro otwarte jest w dni powszednie od 10.00 do 16.00.
Foreigners’ Registration Office (Biuro Rejestracji Obcokrajowców) przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 13.00.
Pieniądze
Dobrą obsługą wyróżnia się State Bank of India (Stanowy Bank Indii), znajdujący się naprzeciwko biura turystycznego, oraz State Bank of Sikkim (Stanowy Bank Sikkimu), którego siedziba mieści przy skrzyżowaniu National Highway i Pal jor Stadium Rd (Paldźaur lub Paldźaur). Trzeba pamiętać, że żaden z tutejszych banków nie przyjmuje czeków podróżnych Visa, niezależnie od waluty, na jaką zostały wystawione.
Poczta i telekomunikacja
Urząd pocztowy przyjmuje przesyłki codziennie od poniedziałku do soboty, zaś usługi telekomunikacyjne, takie jak zamawianie rozmów telefonicznych, świadczy się tam również iw niedzielę.
Księgarnie i prasa
W Gangtoku działa zaledwie kilka księgarni, z których najlepsza to General Stores, M G Marg, znajdująca się po przekątnej od biura turystycznego. Ukazujące się w całym kraju dzienniki przybywają tutaj zawsze z jednodniowym opóźnieniem.
Tsuk-La-Khang
Kaplica Królewska jest najważniejszą buddyjską świątynią w mieście i miejscem spotkań wiernych. Zgromadzono w niej wiele cennych manuskryptów. Wnętrze tej ogromnej i wspaniałej budowli zdobią malowidła ścienne, a w bogato udekorowanych ołtarzach stoją posągi Buddy, bodhisattwów oraz bogiń tantrycznych. W świątyni nie brak również wspaniałych rzeźb w drewnie. Niestety, jej zwiedzanie możliwe jest tylko podczas obchodów tybetańskiego Nowego Roku, kiedy wykonywany jest słynny taniec Czarnego Kościoła (Black Hat), symbolizujący zwycięstwo dobra nad złem.
Instytut Tybetologii
Założony w 1958 r. instytut mieści się w budynku zaplanowanym według tradycyjnych kanonów architektury. Zadaniem uczelni jest popularyzowanie i przeprowadzanie badań nad językiem i kulturą tybetańską, a także mahajaną, jedną z doktryn buddyjskich. Zgromadzono w nim należącą do największych w świecie kolekcję ksiąg i rękopisów na temat tej religii, ponadto dzieła sztuki sakralnej oraz wspaniałe, haftowane jedwabiem tkanka, czyli malowidła na tkaninie. W instytucie można zakupić nie tylko dewocjonalia i wyroby rzemieślnicze, lecz także i książki. Zwiedzanie odbywa się codziennie oprócz niedziel, od 10.00 do 16.00; wstęp kosztuje 2 INR.
Czorten i klasztor
Złoty wierzchołek ogromnej białej świątyni, zwanej czorten, wzniesionej 500 m za instytutem i otoczonej przyczepionymi do bambusowych palików modlitewnymi chorągiewkami, widoczny jest z wielu miejsc w Gangtoku. Obok znajduje się klasztor zamieszkiwany przez młodych lamów, którego najcenniejszymi relikwiami są wizerunki twórcy buddyzmu tybetańskiego, Padmasambhawy, oraz jego wcielenia -guru Snang-Sid Zilzona. Podobnie jak inne buddyjskie klasztory, czorten otoczony jest młynkami modlitewnymi.
Ogrody orchidei
W otaczających instytut ogrodach orchidei, do których przylega również niewielki, zaciszny lasek, rośnie większość z 454 spotykanych w całym Sikkimie gatunków tej rośliny. Najlepiej przyjechać tu w kwietniu i w maju, a także w lipcu i sierpniu.
Orchidarium
Inny, o wiele większy ogród botaniczny, w którym również hoduje się te kwiaty, znajduje nad brzegiem rzeki Tisti, przy głównej drodze do Rangpo. Można tam dojechać autobusem. Agencje organizujące zwiedzanie klasztoru w Rumteku bardzo często umieszczają orchidarium w planach swych wycieczek.
Na samym wierzchołku pasma górskiego, obok White Hall, wznosi się budynek Wystawy Kwiatów, jednak nie zawsze jest on czynny.