Gwalior – Madhja Pradeś

Muzeum archeologiczne

Muzeum (czynne codziennie, oprócz poniedziałków., od 10.00 do 17.00; 2 INR, dodatkowe 2 INR płaci się za wstęp z aparatem fotograficznym) mieści się w pałacu Gudżri Mahal. Budowla, wzniesiona w XV w. przez Mana Singha dla jego oblubienicy królowej Mrignajni, nie przedstawia się dzisiaj zbyt imponująco. W środku wystawiono kolekcję rzeźb hinduskich i dźinijskich, a także kopie fresków z jaskiń w Baghu.

Pałac i muzeum

Pałac dynastii Sindów znajduje się w nowej części miasta, zbudowanej w 1809 r. Część budynku, nadal zamieszkiwanego przez obecnego maharadżę, pełni obecnie funkcję muzeum. Zgromadzone tu eksponaty tworzą kiczowatą i cudaczną kolekcję świadczącą o snobizmie maharadży. Są tu kryształowe meble wykonane w Belgii (m.in. fotel bujany) oraz nadzwyczaj liczne stado konsumowanych przez mole wypchanych tygrysów . Część „motoryzacyjną” zdobią przeróżne cudeńka, począwszy od Rolls Royce’a po niemiecki gruchot. Nie zabrakło oczywiście miejsca na kolekcję poświęconą uciechom ciała. Przyjrzyjmy się naturalnych rozmiarów marmurowemu posągowi Ledy, ukazanej w chwili ekstazy przeżywanej z Zeusem, który przybrał postać łabędzia, by ją uwieść. Atrakcją muzeum jest model wagonika kolejowego – po obiedzie pojazd ów okrążał stół w jadalni, dostarczając biesiadnikom brandy i cygar.

Sporo wrażeń zapewnia wizyta w głównej sali, przeznaczonej dawniej do wydawania przyjęć. Użyte do dekoracji złoto waży ponoć 58 kg. Szczególnie wspaniale prezentują się dwa ogromne żyrandole wysokości 12,5 m. Każdy waży 3,5 tony i mieści 248 świec. Ze względu na niespotykaną wagę i rozmiary żyrandoli, przed ich zamontowaniem przywiązano do sufitu słonie, by sprawdzić, czy konstrukcja pałacu wytrzyma taki ciężar.

Wejścia do pałacu i do muzeum są od siebie bardzo oddalone, dlatego osoby korzystające z autorikszy oszczędzą drogi i pieniędzy, wysiadając przy samym muzeum (czyn. codz. z wyj. pn.; 10.00-170.00, wstęp 30 INR, obowiązuje zakaz fotografowania).

Stare miasto

Starówka Gwalioru otacza fort od strony północnej i północno-wschodniej. Jednym z ciekawszych zabytków jest pochodzący z 1661 r. Dżami Masdżid (Wielki Meczet), wspaniała budowla skonstruowana z piaskowca z miejscowego kamieniołomu. We wschodniej części miasta znajduje się imponujący grobowiec Muhammada Gausa, muzułmańskiego świątobliwego męża, który odegrał ważną rolę podczas zdobycia fortu przez Babera. Z rogów grobowca wyrastają sześciokątne kolumny podtrzymujące kopułę ozdobioną błękitną mozaiką. Budowla należy do wspanialszych przykładów wczesnej architektury mogolskiej.

Zaraz w pobliżu widać nieco mniejszy grobowiec należący do Tansena, ulubionego śpiewaka Akbara. Żucie liści tamaryszku w okolicy grobu artysty gwarantuje piękny głos. Kilka lat temu grupa zapaleńców tak bardzo wzięła sobie ten przesąd do do serca, że pewnego dnia oskubała całe drzewo. Na przełomie grudnia i stycznia do grobowca przybywają pielgrzymki muzyków. Aby się tu dostać, należy iść wzdłuż Fort Rd od północno-wschodniej bramy i po 15 minutach skręcić na prawo w małą uliczkę.

Uwagę zwraca też Moti Mahal; w pałacu obecnie mieszczą się biura administracji państwowej.

Noclegi – najtańsze

Najtańsze zakwaterowanie znajdziemy w okolicy Bada Ćauk (Chowk) w Laszkarze, kilka kilometrów od dworca kolejowego. Atrakcyjnie niskie ceny noclegów ofe-ruj e Hotel Bhagwatti przy Nai Sarak. Pokój z łazienką i pięknymi widokami na fort kosztuje 35-60 INR; niestety, obsługa nie mówi po angielsku. Tuż obok znajduje się Ranje-et Hotel z pokojami ze wspólną łazienką za 50-80 INR

Oprócz widoków z tarasu na dachu, Regal Hotel nie ma zbyt wiele do zaoferowania turystom. Można tu wynająć pokoje za 75-100 INR (ze wspólną łazienką). Droższe są pokoje dwuosobowe z łazienką i systemem chłodzenia powietrza, a niektóre z klimatyzacją (200 INR). Za nie najgorszą uchodzi mieszcząca się tu restauracja-warto wpaść na piwo.

Lepiej będzie wybrać pobyt w hotelu Vivek (27-016), niedaleko Bada Chowk. Wynajęcie pokoju z systemem air cooler i łazienką to wydatek 100-150 INR, pokój z klimatyzacją kosztuje 300-350 INR.

Spośród hoteli w pobliżu dworca kolejowego najlepszą opinią cieszy się hotel India (n 34-1983). Turyści mają do dyspozycji jedynki i dwójki z łazienką w cenie odpowiednio 85 i 120 INR. Za 30 INR można wypożyczyć urządzenie do chłodzenia powietrza. Bardziej zamożni goście decydują się na wynajęcie pokoju z klimatyzacją (270-320 INR). Hotel prowadzi spółdzielnia Indian Coffee Workerp, posiadająca kawiarnie w wielu indyjskich miastach. Jedna z nich znajduje się oczywiście w hotelu. Kelnerzy noszą na głowie sztywne od krochmalu czapki w kształcie wachlarzy – jest to znak firmowy kawiarni Indian Coffee House.

Noclegi – średnia kategoria i najdroższe

Tuż obok biura Indian Airlines wznosi się ponury budynek hotelu Meghdoot (32-6148). Obskurne pokoje z air coolerem kosztują 200-250 INR. Jest też kilka pokoi z klimatyzacją za 300-350 INR. Jedyną zaletą hotelu są znajdujące się we wszystkich pokojach łazienki i TV.

Prowadzony przez MP Tourism hotel Tansen (34-0370) kusi przede wszystkim świetnym usytuowaniem w zacienionej części miasta, niecały kilometr od stacji. Ceny pokoi: 225-275 INR za jedynki i dwójki z systemem chłodzenia powietrza oraz 440-490 INR za pokoje z klimatyzacją.

Hotel Gwalior Regency (o 34-0670), w centrum, oferuje wyłącznie pokoje z klimatyzacją (300-400 INR). Turyści nie będący gośćmi hotelowymi mogą korzystać z klubu sportowego i jacuzzi (100 INR), wstęp na basen kąpielowy kosztuje 25 INR.

Najlepszym hotelem w mieście jest Usha Kiran Palace (tel. 32-3213). Budynek leżący na terenie ogrodów Dźaj Wilas pełnił dawniej funkcję pałacu. Pobyt w hotelu oznacza wydatek niebagatelnej sumy 1000-1700 INR, ale ze względu na panujący tu chłód i spokój warto skusić się na tę cenę.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *