Indie

Labels: IndieDelhipogoda Indie

Położone w południowej części Azji Indie są krajem niezwykle często odwiedzanym przez podróżnych. Turyści z całego świata pragną na własne oczy zobaczyć cuda tutejszej architektury, zasmakować barwnej hinduskiej kultury i zgłębić duchowość tego zakątka świata.

Indie | Tadż Mahal
Indie | Tadż Mahal (by rosa02)

Geografia Indii

Na północnym zachodzie Indie graniczą z Pakistanem, na północy z Chinami i Nepalem, zaś na północnym wschodzie – z Bhutanem, Myanmar oraz Bangladeszem. Południowy wschód otoczony jest wodami Zatoki Bengalskiej, zaś południowy zachód – wodami Morza Arabskiego. Indie to kraj niezwykłych kontrastów. Już samo ukształtowanie terenu jest tu bardzo różnorodne. Północne Indie ciągną się łańcuchem Himalajów z ich najwyższym szczytem Nanga Parbat (8126 m n.p.m.).


W Kotlinie Kaszmirskiej skupia się centrum osadnictwa na tych terenach. Kotlina słynie z pięknych, urokliwych jezior oraz źródeł mineralnych, w których temperatura wody dochodzi do do 90°C. Wzdłuż granicy z Chinami znajduje się masyw Karakorum. Aż 70% powierzchni Indii zajmuje Wyżyna Dekan, ciągnąca się przez środkowe i południowe obszary kraju. Od terenów morskich odgraniczają ją pasma górskie Ghatów Zachodnich i Wschodnich. Dorzecze Gangesu i Brahmaputry leży na północy od Wyżyny Dekan na Nizinie Hindustańskiej. Zachód Indii to obszary pustynne.

Klimat Indii

Półwysep Indyjski zdominowany jest przez klimat zwrotnikowy. Na południu jest to klimat monsunowy, powodujący występowanie na zmianę pór: gorącej, deszczowej i chłodnej. Pora deszczowa często prowadzi do zagrożenia powodzią. Gorący i wilgotny klimat na północy przechodzi w podzwrotnikowy górski (Himalaje i Karakorum). Indie położone są na obszarze aktywnym sejsmicznie, co oznacza częste trzęsienia ziemi.

Indie | Indie zachwycają nie tylko pięknem architektury, ale także bogactwem przyrodniczym
Indie | Indie zachwycają nie tylko pięknem architektury, ale także bogactwem przyrodniczym (by mshobi)

Indyjska flora i fauna

Krajobraz Indii stanowią głównie lasy. W Ghatach Zachodnich jeszcze niedawno rosły takie drzewa, jak: palisander indyjski, sandalin oraz drzewo tekowe. Niestety drzewa te, jako gatunki szczególnie cenne, zostały wycięte i sprzedane. W wysokich Himalajach spotkać można anemony, szarlotki alpejskie oraz goryczki. Pustynne obszary indyjskie, gdzie temperatura nie spada poniżej 50°C, porastają różne gatunki akacji oraz jadłoszyn.


Fauna indyjska jest bardzo bogata. Niestety charakterystyczne dla tego kraju gatunki, takie jak słonie i tygrysy są zagrożone wyginięciem. Himalaje to środowisko naturalne niedźwiedzia (himalajskiego i brunatnego), świstaków oraz jeleni piżmowców. Najbardziej tajemnicze zwierzę zamieszkujące Indie to irbis, czyli pantera śnieżna. Spotkać tu można również pandę małą, gazele, dzikie psy i szakale, mundżaki, oraz znane z "Księgi dżungli" langusty.

Indie | Madras
Indie | Madras (by asifthebes)

Społeczeństwo Indii

Indie to kraj, który jest drugim najbardziej zaludnionym państwem świata. Ludność skupiona jest głównie w dolinie rzeki Ganges oraz na Nizinie Hindustańskiej. To kraj niezwykle bogaty pod względem etnicznym (40% ludności stanowią Hindusi, 8% Bengalczycy, 8% Telugowie, 7% Marathowie, 7% Tamilowie) oraz pod względem wyznań religijnych (80% ludności stanowią hinduiści, 13% muzułmanie, 2,3% chrześcijanie, 1,84% sikhowie, 0,76% buddyści i inni).

Pierwszym językiem urzędowym jest hindi, najczęściej jednak można się porozumieć z tutejszą ludnością za pomocą języka angielskiego. Inne języki urzędowe to: bengalski, telugu, marathi, tamilski, urdu, gujarati, malayalam, kannada, oriya, pendżabski, assamski, kaszmirski, sindhi oraz sanskryt.


Większa część indyjskiej ludności żyje z rolnictwa. Do dziś jeszcze spotkać się można w Indiach z podziałem kastowym społeczeństwa, choć oficjalnie system ten zniesiono w 1956 r. Podział ten widoczny jest szczególnie w miastach, gdzie bogactwo i przepych – znane nam z kina boolywood – współistnieją z wielkim ubóstwem i życiem w slumsach.

Indie | Kerala – Indie południowo-zachodnie
Indie | Kerala – Indie południowo-zachodnie (by amalmanikk)

Co warto zobaczyć w Indiach?

W Indiach, oprócz samej stolicy Delhi, z pewnością warto zobaczyć Złotą Świątynię w Amritsarze (głównym mieście Pendżabu).

W Agrze koniecznie zwiedzić trzeba Tadż Mahal – symbol Indii – grobowiec powstały w latach 1631-1653 z miłości Szacha Dżahana do zmarłej przy porodzie żony. To niezwykła budowla z pięknego białego marmuru.

Na przedmieściach Agry znajduje się również Mauzoleum Akkbara – największego mongolskiego cesarza.

Ciekawym miejscem z pewnością jest miasto widmo Fatehpur Sikri oraz muzea i galerie Kalkuty.

Miłośnicy przyrody z pewnością zechcą zobaczyć nosorożce w parku narodowym Kaziranga oraz tygrysy w Corbett Tiger. Piękne krajobrazy zachwycają turystów w Garhwal i Kumaon.

Nie sposób wymienić wszystkich godnych zwiedzenia miejsc w tym kraju. Bogata tradycja i historia oraz różnorodność religijna i etniczna tutejszej ludności czynią wędrówkę po Indiach wspaniałym przeżyciem, które pamięta się do końca życia.

Wakacje w Indiach

Stolica Indii: Delhi (hindi: दिल्ली; pendżabski: ਦਿੱਲੀ; urdu: دہلی;)
Powierzchnia: 3 287 590 km²
Liczba mieszkańców: 1,14 mld
Waluta: rupia indyjska (INR) (sprawdź kurs rupii)
Język urzędowy: hindi, angielski (jako pomocniczy)

Indie - flaga Indii

Indie - godło Indii