Kalimpong (Kalimpong), otoczony górami i kotlinami himalajskimi i leżący na wysokości 1250 m n.p.m., rozrasta się w bardzo szybkim tempie, ale wciąż jeszcze ma charakter niewielkiego miasta targowego. Obszary te należały niegdyś do radżów Sikkimu, którzy utracili je na początku XVIII w. na rzecz Bhutanu. W XIX w. stały się one własnością Brytyjczyków, którzy przyłączyli je do Bengalu Zachodniego. Z końcem XIX w. działali tu szkoccy misjonarze, czego świadectwem jest czynny po dziś dzień sierociniec oraz szkoła.
Główne atrakcje Kalimpongu to trzy klasztory, kilka masywnych kościołów, prywatny księgozbiór poświęcony językowi i kulturze tybetańskiej i himalajskiej, ośrodek hodowli jedwabników, ogrody orchidei oraz malownicza okolica. Niezbyt wielu turystów decyduje się odwiedzić to miasto, a szkoda, gdyż warto poznać jego zabytki i wybrać się na pieszą wędrówkę po okolicy.
Równie ciekawa jest sama podróż z Dardżilingu do Kalimpongu, w czasie której przebywa się most na rzece Teesta. Jeżeli nie posiada się pozwolenia na pobyt w Sik-kimie, warto odwiedzić to miasto, nawet ze względu na samą podróż.
Informacja
Mimo iż Kalimpong jest o wiele mniejszym miastem, do złudzenia przypomina Dardżiling, gdyż również położony jest po obu stronach wzgórza i przecinają go nieregularne uliczki z mnóstwem schodów.
Życie w mieście koncentruje się wokół terenów rekreacyjnych oraz na położonym nieco na wschód rynku. Duży ruch panuje także w okolicach postoju autobusów i na Chowraście, gdzie znajduje się większość tanich kawiarni i hoteli.
Rezerwacją miejsc w pociągach wyjeżdżających z Siliguri-NJP zajmuje się agencja kolejowa, której siedziba mieści się w pobliżu Lodge Mayal Lyang.
Klasztory
Założony w 1922 r. klasztor Tharpa Choling jest własnością sekty Gelukpa, wyznającej buddyzm tybetański, założony na Tybecie w XIV w. Duchowym przewodnikiem tej religii jest Dalaj Lama. Klasztor oddalony jest od miasta o 40-minut spacerem pod górę, ścieżką biegnącą w prawo od K D Pradhan Rd, tuż przed Milk Collection oraz Extension Wing Building.
Poniżej leży bhutański klasztor Thongsa Gompa, najstarszy z okolicznych, założony w 1692 r. Obecny budynek jest rekonstrukcją oryginału, który został zniszczony przez Gurkhów, plądrujących Sikkim jeszcze przed przybyciem na te tereny Brytyjczyków.
Na krańcu pasma, na którego zboczach wznosi się miasto, 5 km na południe od centrum, na wzgórzu Durpin Dala wybudowano klasztor Zong Dog Palri Fo-Brang,
założony w połowie lat 70. XX w. i poświęcony przez Dalaj Lamę. Rozciągają się stąd przepiękne widoki na okolicę. Na terenach tych mieszczą się obecnie koszary, jednak można tutaj wjechać samochodem i spacerować bez żadnych przeszkód.
Ogrody orchidei
Kalimpong jest ośrodkiem hodowli orchidei, które eksportuje się do wielu miast w północnych Indiach. Najważniejsze ośrodki uprawy tych kwiatów to Ganeś Moni Pradhan oraz Udaj Mani Pradhan. W ogrodach Standard oraz Universal hoduje się też różnorodne okazy kaktusów. W październiku w Kalimpongu odbywa się „święto kwiatów”.
Ośrodek hodowli jedwabników
Ośrodek, w którym hoduje się jedwabniki i produkuje jedwab, znajdujący się przy drodze do Dardżilingu, również udostępniany jest zwiedzającym. Nie opodal mieści się mleczarnia Swiss Welfare, założona przez szwajcarskich misjonarzy, gdzie wytwarza się i sprzedaje pyszne gatunki żółtego sera, które można kupić na miejscu, jak i w Dardżilingu.
Ośrodek prezentacji przyrodniczych
Patronat nad Ośrodkiem (Naturę Interpretation Centre), założonym przy Rinkingpong Rd, sprawuje Departament Ochrony Gleb, utworzony w obrębie Ministerstwa Ochrony Środowiska Naturalnego i Lasów. W ośrodku zgromadzono kolekcję dioram, ukazujących niszczycielski wpływ działalności ludzkiej na środowisko naturalne. Mimo iż sam temat nie budzi zbyt wielkich emocji, warto odwiedzić tę wystawę, świadczącą o zaangażowaniu społeczeństwa w rozwiązywanie problemów, jakie nas otaczają. Ośrodek czynny jest codziennie z wyjątkiem czwartków, od 10.00 do 13.30 oraz od 14.00 do 16.00.
Sztuka i rzemiosło
Środa i sobota są w Kalimpongu dniami targowymi. Warto udać się na tutejszy rynek, aby przyjrzeć się lub zapoznać z okoliczną ludnością. Zakupy lepiej zrobić gdzie indziej, gdyż ceny towarów są tu dość wysokie, a sprzedawane przedmioty nie należą do oryginalnych. Można znaleźć także w Dardżilingu czy Gangtoku. Wyjątkiem jest oryginalna biżuteria tybetańska (a także jej imitacje), którą można kupić po nieco niższych cenach.
Wykonane z dekoracyjnych tkanin torby i torebki, przedmioty z miedzi, a także szkice i malowidła z Dr Graham’s Homes sprzedawane są w Kalimpong Arts & Crafts Cooperative. Budynki te wzniesiono w 1900 r. dla potrzeb szkoły prowadzonej przez misjonarza doktora Grahama. Placówka ta zajmowała powierzchnię 50 akrów, a dzięki hodowli drobiu i innych zwierząt była w zasadzie samowystarczalna. Obecnie mieści się tu duża prywatna szkoła.
Co roku latem do miasta przybywał Rabindranath Tagore, który założył tutaj Chitrabhanu, czyli przytułek dla kobiet, mieszczący się w Gauripur House. Wytwarza się w nim wyroby rzemieślnicze, wystawiane następnie na sprzedaż.