Okolice Dźajpuru

OKOLICE DŹAJPURU

Amber

Amber, leżący w odległości ok. 11 km od Dźajpuru przy drodze z Delhi, jest niegdysiejszą stolicą stanu Dźajpur. Wznoszenie tej fortecy-pałacu rozpoczął w roku 1592 radża Man Singh, radźpucki dowódca wojsk Akbara. W późniejszym okresie Dźaj Singh ukończył i rozbudował obiekt. Fort, wspaniale usytuowany na zboczu wzgórza, jest doskonałym przykładem architektury radźpuckiej. Widać stąd jezioro, w którego tafli odbijają się tarasy i wały obronne.

W ciągu 10 minut można pokonać drogę prowadzącą pod górę do fortu, a po tej męczącej zazwyczaj wspinaczce każdy będzie miał możliwość napić się na miejscu czegoś orzeźwiającego. Aby przyjechać tu jeepem, trzeba zapłacić 15 INR. Popularnym środkiem transportu są też wielbłądy, ale za wjechanie do fortu cztery osoby (tyle może jednorazowo wsiąść na jego grzbiet) zapłacą aż 250 INR. Krótka przejażdżka wielbłądem wokół dziedzińca pałacowego kosztuje 20 INR.

Imponujące schody prowadzą do Diwan-i-Am, czyli Sali Audiencji Publicznych, która charakteryzuje się podwójnym rzędem kolumn oraz znajdującymi się nad nimi okratowanymi galeriami. Schody po prawej stronie wiodą do niewielkiej świątyni Kali.

Apartamenty maharadży mieszczą się na wyższym tarasie – wchodzi się tu przez bramę ozdobioną mozaikami i rzeźbami. Dźaj Mandir (Sala Zwycięstwa) słynie z inkrustowanych płycin oraz błyszczącego, lustrzanego sufitu. Niestety, duża część sali uległa zniszczeniu w latach 70. i 80. naszego wieku, ale obecnie prowadzone są prace renowacyjne. Naprzeciw Dźaj Mandir mieści się Sukh Niwas (Sala Przyjemności) z inkrustowanymi kością słoniową drzwiami z sandałowca oraz z kanalikiem, biegnącym przez sam środek pokoju, którym doprowadzano tu zimną wodę.

Pałac w Amberze udostępniony jest zwiedzającym w godz. 9.00-16.30. Wstęp – 4 INR, wniesienie aparatu fotograficznego-50INR, kamery wideo -100 INR.

Połączenia Bilet na autobus, odjeżdżający co kilka minut z Hawa Mahal w kierunku Amberu, kosztuje 2.50 INR. Podróż trwa mniej niż pół godziny.

Gajtor

Grobowce rodziny królewskiej znajdują się w Gajtor, w odległości 6,5 km od Dźajpuru przy drodze prowadzącej do Amberu. Najbardziej imponujący jest grobowiec Dźaja Singha II, który wykonano z białego marmuru i ozdobiono rzeźbionymi pawiami. Obok umieszczono grobowiec jego syna.

Naprzeciw grobowców mieści się Dźaj Mahal (Pałac Wodny), usytuowany na środku jeziora (dojście groblą). Obecnie woda częściowo została zakryta przez chwasty. Poza murami miejskimi Dźajpuru usytuowany jest inny Gajtor królewski.

Fort Tygrysi

Z leżącego na północy pasma gór, na którego stromych zboczach usytuowany jest podświetlany nocą Fort Tygrysi (Nagargarh Fort), widać całe miasto. Fort wzniesiono w 1734 r., a jego rozbudowy dokonano w roku 1868. Z Dźajpuru prowadzi tu 8-kilometrowa, wijąca się wśród wzgórz droga, a na piechotę można dojść dwukilometrową, krętą ścieżką. Wstęp 2 INR.

Na górze zaprasza niewielka restauracja, najlepiej skorzystać z zaproszenia wieczorem, aby przyjrzeć się wspaniałemu zachodowi słońca. Baza noclegowa praktycznie nie istnieje -jest tylko jeden pokój dwuosobowy (250 INR), który trzeba wcześniej zarezerwować w biurze informacji turystycznej w Dźajpurze.

Galta

Do świątyni boga słońca w Gaicie prowadzi 2,5-kilometrowa stroma droga. Od bramy Suradź Pol trzeba się udać w kierunku wschodnim. Głęboki wąwóz leży za świątynią, skąd rozciąga się ładny widok na pobliską równinę.

Pałac i ogrody Sisodia Rani

6 km od miasta, przy drodze prowadzącej do Agry znajduje się otoczony tarasowatymi ogrodami pałac, który został zbudowany dla drugiej żony maharadży Dźaja Singha, Sisodii. Mury zewnętrzne ozdobione są malowidłami, przedstawiającymi sceny łowieckie oraz motywy związane z postacią Kriszny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *