Okolice Khadżuraho

OKOLICE KHADŻURAHO

Dhubela

Dhubela leży 64 km od Khadżuraho, przy drodze do Dźhansi. Główną atrakcją tej miejscowości jest muzeum w starym forcie. Wśród eksponatów znajdują się przedmioty kultu sekty śaktyjskiej, broń, ubrania i inne drobiazgi należące do władców Bundelów.

Park Narodowy w Pannie

Przybywający z Satny będą przejeżdżać przez niedawno utworzony park narodowy, leżący nad rzeką Ken, 32 km od Khadżuraho. Park porośnięty jest pięknymi lasami, w których żyje wiele gatunków dzikich zwierząt. Są tu również tygrysy, rzadko jednak udaje się je zobaczyć. Atrakcją parku są także wodospady -w pobliżu często urządzane są pikniki. W trakcie jednodniowych wycieczek do parku turyści zabierani są do kopalni diamentów w Majhgawanie, pałacu w Radźgarh i świątyń w Pannie, oddalonej o 48 km od Khadżuraho.

Park czynny jest przez cały rok, jednak najlepiej przyjechać w chłodniejszych miesiącach, gdyż latem panują tu potworne upały.

Droga do parku prowadzi z Madli, 22 km od Khadżuraho. Zakwaterowanie oferuje tamtejszy Forest Rest House.

Forty w Adźajgarhu i Kalińdźarze

Na wzgórzu w Adźajgarhu, 80 km za Khadżuraho, znajduje się potężny fort, w którym miejscowa ludność chroniła się przed atakami najeźdźców. Fort został zbudowany za dynastii Ćandelów, w końcowym okresie jej panowania. O wiele starszy jest położony 25 km dalej na północ (na terenie Uttar Pradeśu), wzniesiony przez Guptów fort w Kalińdźarze, opisany przez Ptolemeusza w II w. n.e.

Satna

Podróżując do Khadżuraho, lub wracając stamtąd, wielu turystów zatrzymuje się w Satnie na noc. Biuro turystyczne znajduje się na dworcu kolejowym.

Noclegi i gastronomia

Najbliżej dworca autobusowego położony jest Hotel India. Można tu wynająć pokoje jedno- i dwuosobowe z łazienką w cenie odpowiednio 75 i 125 INR. Na parterze mieści się wyśmienita restauracja wegetariańska, należąca do sieci Indian Coffee House. Nocleg w pobliskim hotelu Star kosztuje 60/90 INR, a w hotelu Glory 50 INR (pokoje jednoosobowe). Warto mieć jednak na uwadze, iż oba hotele oferują bardzo skromne warunki.

W spokojniejszej okolicy jest usytuowany hotel Park. Za nocleg w pokojach jedno- i dwuosobowych płaci się 65 i 90 INR. Pokoje z air coollerem i klimatyzacją kosztują 150 INR. Hotel znajduje się 1,5 km od dworca kolejowego i posiada restaurację.

Tourist Bungalow, prowadzony przez MP Tourism, został niedawno odnowiony i zamieniony na Hotel Barhut (tel. 5471). Jest tu czysto i schludnie, a pokoje jedno- i dwuosobowe kosztują 175/225 INR (z klimatyzacją 250/300 INR). W hotelu mieści się restauracja. Największą atrakcją są jednak łazienki wyposażone w dwa rodzaje toalet – indyjskie (gdzie się kuca) i zachodnie.

Połączenia

Codziennie między godz. 6.00 a 13.00 odjeżdża stąd ok. pięciu autobusów do Khadżuraho. Rano kursuje też autobus do Tali (28 INR, 4 godz.), skąd można dostać się do Parku Narodowego w Bandhawgarhu.

Dworce autobusowy i kolejowy położone są w odległości 2 km od siebie. Pokonanie tej trasy rikszą rowerową kosztuje 5 INR, trzeba jednak przygotować się na to, że rikszarz zażąda przynajmniej dwukrotnie wyższej sumy. Pociągi pospieszne kursują z Satny do Waranasi (316 km, 93/ 267 za 2./1. klasę, 8 godz.) oraz do Allahabadu (180km, 4 godz.), Kalkuty, Mumbaju i Madrasu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *