TREKKINGI W REJONIE GARHWAL I KUMAON

TREKKINGI W REJONIE GARHWAL I KUMAON

Mimo iż Garhwal i Kumaon stwarzają wspaniałe możliwości trekkingowe, mało ludzi odwiedza ten rejon. Warte polecenia są trek-kingi do granic rezerwatu Nanda Dewi, w tym: trekking na przełęcz Kuari (wyjście z Dźośimath), trekking do Rup Kund pod Trisul (7120 m), trekking pod lodowiec Pin-dari (na południe od rezerwatu) oraz na lodowiec Milam (nowo otwarty szlak na wschód od Nanda Dewi). Nanda Dewi (7817 m) jest drugim co do wysokości szczytem w indyjskich Himalajach. Trekking po rezerwacie jest wciąż zakazany przez indyjskie władze i na razie nie ma szans na zmianę sytuacji.

Istnieje możliwość trekkingów w okolicy ważnych centrów pielgrzymkowych: Badri-nath, Jamunotri, Kedarnath, Gangotri oraz Hem Kund, blisko Doliny Kwiatów (Valley ofthe Flowers).

Najlepszą porą na trekkingi w rejonie Garhwal i Kumaon jest pora przedmonsu-nowa, czyli od połowy maja do końca czerwca, oraz zaraz po monsunie – od połowy września do połowy października. Lipiec i sierpień upływa tu pod znakiem deszczów monsunowych. Można wówczas podziwiać wybuch dziko rosnących kwiatów na wysokogórskich łąkach (bugjal), na przykład w Dolinie Kwiatów.

Przedstawicielstwa Stanowego Zarządu ds. Turystyki oraz towarzystwo, Garhwal Mandal Vikas Nigam (GMVN) oraz Kumaon Mandal Vikas Nigam (KMVN) udzielają informacji, a także organizują trekkingi w tym rejonie Himalajów. Cena trekkingu organizowanego dla 3 – 5 osób, przez biuro GMVN w Riśikeś, kosztuje 1325 INR/1 dzień od osoby. W cenę wliczone jest wyżywienie, transport i tragarze. Indywidualni trekkerzy mogą wypożyczyć śpiwór (12 INR) czy namiot (25 INR) w biurach GMVN w Riśikeś, Uttarkaśi, Dźośimath i Gangotri, a także w innych. Wypożyczalnie niektórych mniejszych biur informacji turystycznej mają raczej nieduży wybór, toteż najlepiej zaopatrzyć się w sprzęt w Riśikeś. Stawki tragarzy wynajętych poprzez biura GMVN wynoszą 150 INR na trekkin-gu standardowym lub 350 INR na trek-kingu wysokogórskim.

Po unormowaniu tosunków indyjsko-chińskich niektóre zamknięte dotychczas szlaki, w tym na lodowiec Milam, zostały ponownie otwarte. Pozwolenie na trek-king należy załatwić wcześniej, u władz stanowych, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, w District Magistrate lub w jednostce policji przygranicznej (Indo-Tibet Border Police). Zgodnie z obecnym rozporządzeniem, minimalna liczba uczestników trekkingu ma wynosić cztery osoby, a trekking powinien być organizowany przez jedną ze znanych agencji turystycznych.

Informacji na ten temat udzielają kluby wysokogórskie w Nainitalu i Riśikeś (obok biura informacji turystycznej GMVN), możnaje także znaleźć w przewodniku Lonely Planet Trekking in the Indian Himalaya.

Dolina Har-Ki-Dun

Trekking do pięknej doliny Har-Ki-Dun (Har-Ki-Dun Valley) można odbyć między kwietniem a listopadem. Trasa trekkingu nie prowadzi przez wysoko położone przełęcze, a noclegi zapewniają Rest House’y, działające z ramienia PWD. W żywność można zaopatrzyć się w mijanych wioskach. Z Mussuri należy dojechać autobusem do Sankri, skąd zaczyna się trekking.

Dzień 1 Sankri -Taulaka (3godz., lub przejazd jeepem)

Dzień 2 Taulaka – Osia (5 godz.)

Dzień3 Osla-Har-Ki-Dun(4godz.)

Dzień4 Har-Ki-Dun-Taulaka(7godz.)

Dzień 5 Taulaka – Sankri (3 godz., lub przejazd jeepem)

W lipcu i sierpniu można przejść z doliny Har-Ki-Dun do Jamunotri przez przełęcz Madźhakanda (Madźhakanda Pass). Droga na przełęcz odchodzi z Osia. Łątwo ją zgubić i na tym odcinku przydaje się przewodnik. Przejście z Osia do Jamunotri zajmuje 3-4 dni.

Dodi Tal

Z Uttarkaśi należy podjechać autobusem do końca drogi w Kaljani, skąd rozpoczyna się trekking do Agody (nocleg w Forest Rest House). Następnego dnia dochodzi się do jeziora Dodi (Dodi Tal, 3310 m), gdzie mieści się kolejny Forest Rest House. Jezioro, pełne pstrągów, ukryte jest w lesie (dęby, sosny, cedry himalajskie i rododendrony). Istnieje możliwość przedłużenia trekkingu i udania się do Hanumanćatti przez przełęcz Sonpara (Sonpara Pass, 3950 m). Hanumanćatti leży blisko Jamunotri, a stamtąd odchodzą autobusy do Mussuri i Riśikeś.

Dzień 1 Kaljani-Agoda (3 godz.)

Dzień 2 Agoda – Dodital (5 godz.)

Dzień 3 Dodital – przełęcz Sonpara – baza (6 godz.) Dzień 4 Baza -Hanumanćatti (6 godz.)

Gangotri i Gaumukh

Do Gangotri, popularnego miejsca hinduskich pielgrzymek, kursuje autobus z Riśikeś, przez Tehri i Uttarkaśi (10-12 godz.), lub z Mussuri. Trekking do źródeł Gangesu rozpoczyna się w tej malutkiej wiosce (3140 m). Świątynia bogini Gangi stoi na prawym brzegu rzeki Bhagirathi, która później staje się świętą rzeką Ganges. Gaumukh jest faktycznym źródłem Gangesu i bije u stóp szczytów Bhagirathi.

Z wysokości 4225 m spływa lodowiec Gangotri, którego długość wynosi 24 km, szerokość zaś 2-4 km. Lodowiec cofał się na przestrzeni wieków, lecz Hindusi wierzą, iż w okresie wedyjskim sięga! do Gangotri.

W Bhudźbasa znajduje się Tourist Bungalow i restauracja. W czasie sezonu łóżko w namiocie kosztuje 60 INR, we wspólnej sali 75 INR, dwójka 200 INR. W okresie monsunu, od lipcado połowy września, ceny spadają kolejno do 48 INR, 60 INR, 160 INR. Z Bhudźbasy przejście do Gaumukh zajmuje godzinę, a stamtąd warto udać się do Tapowan (4 godz.), skąd rozpościera się wspaniały widok na 3 szczyty, wznoszące się po drugiej stronie doliny: Bhagirathi Parbat (6856 m), Śiwling (6543 m) i Sudarszan (6507).

Dzień 1 Gangotri-Ćibasa (4 godz.)

Dzień 2 Ćibasa-Gaumukh (4 godz.)

Dzień 3 Gaumukh – Tapowan (4 godz.)

Dzień4 Tapowan -Ćibasa(4-5godz.)

Dzień 5 Ćibasa – Gangotri (3 godz.)

Z Gangotri można wspiąć się do jeziora Kedar (Kedar Tal). Mimo iż trekking zajmuje tylko dwa dni, konieczna jest aklimatyzacja, gdyż jezioro położone jest na wysokości 4500 m.

Kedarnath

Kedarnath jest również ważnym miejscem pielgrzymkowym. Świątynię Kedary (Śiwy), która istnieje prawdopodobnie od VIII w., otaczają ośnieżone szczyty.

Do Kedarnath można dojść z Sonprajagu (205 km na północny-wschód od Riśikeś) lub dłuższą i bardziej forsowną drogą dla pielgrzymów (jutra). Droga prowadzi przez piękne okolice i wiele malowniczych wiosek. Punkt rozpoczęcia trekkingu: Maila, 20 km poniżej Uttarkaśi, w stronę Gangotri.

Dzieńl Maila-BelakKhal(15km)

Dzień 2 Belak Khal – Budakedar (14 km)

Dzień3 Budakedar-Ghuttu (16km*)

Dzień 4 Ghuttu – Panwali Klianta (12 km)

Dzień 5 Panwal i Klianta – Maggu (8 km)

Dzień 6 Maggu-Sonprajag (9 km)

Dzień 7 Sonprajag – Kedarnath (20 km**)

Dzień 8 Kedarnath – Sonprajag (20 km**)

* Aby skrócić czas trwania trekkingu o trzy dni, można podjechać autobusem z Tehri do Ghuttu.

** Odcinek Sonprajag Gaurikund, na drodze do Kedarnath, można przejechać taksówką co, skraca pieszą wędrówkę o 5 km.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *