Udajpur – Udaipur

Pałac Miejski i muzea

Ogromny Pałac Miejski, wznoszący się wysoko ponad jeziorem, stanowi największy kompleks pałacowy w Radźasthanie. Mimo iż kolejni maharanowie wznosili nowe budynki, zachowany został jednolity układ architektoniczny. Pałac, którego budowę rozpoczął Udaj Singh, zwieńczony jest balkonami, wieżyczkami i kopułami, a z górnych tarasów rozciąga się piękny widok na miasto i jezioro.

Do pałacu wchodzi się od strony północnej przez wybudowaną w 1600 r. bramę Bari Pol i posiadającą 8 sklepień łukowych bramę Tripolia (z roku 1725). Niegdyś maharanowie ważyli się pod bramą, a ludności rozdawano tyle złota i srebra, ile wynosiła waga ich ciała.

W głównej części pałacu mieści się obecnie muzeum, w którym oglądać można zróżnicowaną, ale nieco zaniedbaną kolekcję. W skład muzeum wchodzi Mor Cowk z pięknymi mozaikami przedstawiającymi pawie, najpopularniejsze ptaki w Radźasthanie. Manak Mahal posiada szklane i porcelanowe figurki, natomiast w Kriszna Wilas zobaczyć można wspaniałą kolekcję miniatur. W Bari Mahal mieści się ładny ogród, a w Zanana Mahal pomieszczono obrazy. Moti Mahal ozdobiają ciekawe lustra, a Ćini Mahal pokryte jest zdobnymi kaflami.

Do muzeum (otw. 9.30-16.30; wstęp -30 INR, wniesienie aparatu – 30 INR) w Pałacu Miejskim wchodzi się przez bramę Ganeś Deori, która wiedzie do Raj Angam (Dziedzińca Królewskiego). Warto wynająć przewodnika (45 INR). W obrębie kompleksu pałacowego znajduje się też muzeum państwowe (2 INR), które m.in. prezentuje wypchanego kangura, ledwo rozpoznawalną ostrygę oraz sarnie bliźnięta syjamskie.

Pozostałe zabudowania pałacowe znajdują się nieco wyżej, nad samym brzegiem jeziora. Podobnie jak pałac na wysepce, zaadaptowano je na potrzeby dwóch luksusowych hoteli, zwanych Shiv Niwas Pałace oraz Fateh Prakash Pałace.

Świątynia Dźagdiś

Usytuowana zaledwie 150 metrów na północ od wejścia do Pałacu Miejskiego, wspaniała świątynia indo-ariańska została zbudowana w roku 1651 przez maharanę Dźagata Singha. Przechowuje się w niej wykonany w czarnym kamieniu wizerunek Wisznu pod postacią Dźagannatha, władcy wszechświata. Mosiężny wizerunek Ga-rudy znajduje się w kaplicy naprzeciw świątyni; schody prowadzące do świątyni ozdobione są figurkami słoni.

Bagore ki Haveli

Ten XVIII-wieczny dom znajduje się nad brzegiem jeziora, poniżej świątyni Dźagdiś. Niegdyś służył jako zajazd królewski, obecnie mieści się tu centrum kulturalne. Jest to jedna z najciekawszych budowli tego typu. Bagore ki Haveli przypomina istny labirynt (otw. codz. 9.30-18.00; wstęp – 20 INR), w którym można zwiedzić studio graficzne, galerię sztuki (miejscowi artyści od czasu do czasu wystawiają tu swe prace) oraz zobaczyć wyroby z kolorowego szkła i mozaiki.

Fateh Sagar

Jezioro Fateh Sagar otaczają wzgórza i parki. Utworzył je w 1678 r. maharana Dźaj Singh, a gdy ulewne deszcze zniszczyły tamę, jej odbudową zajął się maharana Fateh Singh. Przyjemna droga wije się wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Na jego środku znajduje się wyspa, na wyspie – park Nehru, a w parku – popularna kawiarnia w kształcie łodzi. Można się tam dostać łodzią (6 INR w dwie strony), odpływającą z przystani u stóp wzgórza Moti Magri. Czynna jest także wypożyczalnia rowerów wodnych (20 INR).

Pratap Samak

Na szczycie Moti Magri, skąd widać jezioro Fateh Sagar, stoi pomnik radźpuckie-go bohatera maharany Pratapa, który kilkakrotnie stawił skuteczny opór Mogołom. Ścieżka wiodąca na szczyt wzgórza przecina eleganckie ogrody, w tym japoński ogród skalny. Park czynny jest od 9.00 do 18.00, a za wstęp pobiera się niewielką opłatę.

Muzeum Bhortija Lok Kala

Na interesującą kolekcję, przezentowaną przez to niewielkie muzeum i fundację na rzecz ochrony sztuki ludowej, składają się ubiory, lalki, maski, instrumenty muzyczne, obrazy, a przede wszystkim marionetki. Muzeum czynne jest od 9.00 do 18.00, a wstęp kosztuje 7 INR. Przedstawienia teatrzyku kukiełkowego odbywają się codziennie od 18.00 do 19.00. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr a 524 296.

Sahelijon ki Bari

Sahelijon ki Bari (Ogród Dam Dworu) usytuowany jest w północnej części miasta. Ten niewielki ogród z fontannami, marmurowymi słoniami i wspaniałym basenem przyjmuje gości w godzinach 9.00-18.00. Niekiedy za uruchomienie fontanny pracownicy ogrodu żądają 5 INR, a za wniesienie aparatu fotograficznego -10 INR.

Śilpgram

Wioska artystyczna Śilpgram, leżąca 3 km na zachód od Fateh Sagar, została otwarta w 1989 roku przez Rajiva Gandhiego. Prezentowana jest tu sztuka ludowa czterech stanów – Radźasthanu, Gudźaratu, Goa i Maharasztry. Najwięcej ciekawych imprez ma miejsce w okresie świąt i festiwali (szczegółami na ten temat dysponuje Centrum Informacji Turystycznej). Wioska leży na obszarze 80 hektarów, ale większość zabudowań zgrupowana jest blisko siebie.
Otw. codziennie w godz. 9.30-16.30, wstęp 10 INR.

Obok znajduje się restauracja na wolnym powietrzu Shilpi, serwująca wyśmienite dania kuchni indyjskiej i chińskiej oraz przekąski. Restauracja ta dysponuje… basenem (10.00-16.00; 75 INR). Do Śilpgram nie kursują żadne autobusy ani pociągi, dlatego, aby się tu dostać, trzeba wypożyczyć rower lub wynająć rikszę bądź taksówkę.

Wycieczki z przewodnikiem

Trwająca 5 godzin wycieczka zaczyna się codziennie o 8.00 przy Tourist Bungalow. Uczestnictwo kosztuje 30 INR. Wycieczka popołudniowa (14.00-19.00; 70 INR) obejmuje zwiedzanie Eklingi, Haldighati oraz Nathdwary.

Organizowane są też wycieczki jednodniowe (w cenę wliczony jest lunch) do Ćitoru (170 INR) oraz do Kumbhalgarh, Ranakpuru i Ghanerao, przy czym te ostatnie odbywają się raz na kilka dni i kosztują 165 INR.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *