Klimat Indii
Indie są krajem rozległym, dlatego też występuje tu znaczne zróżnicowanie klimatyczne. Południe kraju jest gorące, podczas gdy północne jego krańce, znajdujące się wysoko w Himalajach, zmagają się z obfitymi opadami śniegu.
Większość kraju objęta jest klimatem zwrotnikowym. Na północy mamy do czynienia z klimatem zwrotnikowo-monsunowym, z kolei południowy zachód Indii charakteryzuje się klimatem wilgotnym. W zachodniej części Niziny Hindustańskiej wilgotny klimat z południa stopniowo zmienia się w suchy. W Karakorum i Himalajach naturalnie panuje klimat podzwrotnikowy górski.
W Indiach można wyróżnić trzy podstawowe pory roku: gorącą, deszczową i chłodną. Pora gorąca na Nizinie Hindustańskiej rozpoczyna się już w lutym, a największe natężenie upałów ma miejsce w kwietniu i maju. Temperatura w centralnej części Indii może wówczas dochodzić do 45 stopni Celsjusza, a bywa że termometr wskazuje o wiele więcej. Trudno jest wytrzymać w takim klimacie, zwłaszcza, że powietrze jest gęste i suche, widzi się wtedy jak przez mgłę.
Wraz z końcem maja naciąga monsun, a wraz z nim pora deszczowa. Powietrze przesycone jest wilgocią, od czasu do czasu pojawiają się burze i krótkotrwałe ulewy. Wówczas też wieją silne wiatry, które wzbijają w powietrze tumany kurzu. Pora deszczowa trwa od czerwca do października. W lipcu deszcz leje w całych Indiach, choć pojawiają się także przejaśnienia. W porze deszczowej temperatura wcale nie jest niska, choć upały nie są tak odczuwalne jak w porze gorącej.
Monsun nadciąga nad Indie zwykle z południowego zachodu. Pora chłodna rozpoczyna się w październiku. Wówczas temperatury są przyjemne dla człowieka, nie jest ani za zimno, ani za gorąco. Na południowym krańcu Indii, gdzie nie występuje w ogóle pora chłodna, w okresie od października do lutego jest ciepło, ale nie gorąco.