Munnar

Munnar

Munnar jest jednym z najbardziej znanych kurortów górskich w południowych Indiach. Jest to niewielkie miasteczko, położone na wysokości 1600 m n.p.m. w Górach Cynamonowych. Miasto zawdzięcza swoją sławę wielu sprzyjającym czynnikom zewnętrznym. Już w czasach kolonialnych do Munnar przyjeżdżali wypocząć urzędnicy brytyjskiej administracji lokalnej.

Munnar położone jest u zbiegu trzech potoków: Mudrapuzha, Nallathanni i Kundala. Bliskość wody i stosunkowo duża wysokość powodują, że tutejszy klimat jest niezwykle orzeźwiający.

Podstawowymi zaletami otoczenia Munnar są walory krajobrazowe i przyrodnicze. Na otaczających miasto wzgórzach znajdują się liczne plantacje herbaty, których widok zapiera dech w piersiach. W samym mieście zwiedzić można Muzeum Herbaty.

W okolicach miasta, na górskich zboczach, spotkać można roślinę zwaną: Neelakurinji (kunthiana Strobilantes), której kwiaty ukazują się raz na dwanaście lat. Potem roślina obumiera i cały cykl zaczyna się od nowa.

Okresowi kwitnienia towarzyszą liczne rzesze turystów, chcących podziwiać to niezwykłe zjawisko. W okolicach Munnar odnaleźć można także wiele odmian storczyków.

W pobliżu Munnar, przy trasie do kolejnego kurortu – Kochi, znajduje się Park Narodowy Eravikulam, w którym występują liczne gatunki zwierząt m.in.: kozły, makaki, lamparty i dhole – dzikie psy indyjskie opisane przez Kiplinga w „Księdze dżungli”.

Naczelnym zadaniem, któremu poświęcają się pracownicy Parku Narodowego jest ochrona i rozmnażanie Nilgri Thar, czyli tara nilgrijskiego, będącego odmianą kozy górskiej. Wzgórza Eravikulam to również siedlisko różnego rodzaju ptactwa.

Podczas odwiedzin w Munnar warto zobaczyć także najwyższy szczyt w tutejszych gór. Szczyt ma kształt głowy słonia i z tego powodu nazwany został Anaj Mudi (2695 m n.p.m.).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *