Dźajsalmer – Jaisalmer – Gastronomia i komunikacja

Gastronomia

Podobnie jak w innych miastach turystycznych, także i w Dźajsalmerze znajduje się wiele tanich restauracji i pijalni soków. Podaje się w nich ulubione przysmaki podróżnych – musli, naleśniki, spaghetti, soki i lassi. Niestety, lokale nie zawsze są utrzymane w należytej czystości, a ceny systematycznie wzrastają wraz z napływem coraz większej liczby turystów.

Najlepszym lokalem w obrębie fortu jest restauracja wegetariańska 8th luly. Można tu spożyć smaczne i w sumie niedrogie posiłki, a także podpatrzeć codzienne życie mieszkańców miasta. Zapiekanka z serem i pomidorem kosztuje 27 INR, za pizzę płaci się około 30 INR, a za fasolę w sosie pomidorowym z serem, cebulą i ziemniakami puree – 32 INR. Za murami fortu znajduje się oddział tej restauracji, czynna tylko w szczycie sezonu.

Przy pierwszej bramie usytuowanych jest kilka restauracji, które mieszczą się na najwyższych piętrach różnych budynków. W popularnym (wcześnie rano i wieczorem) lokalu Monica podaje się doskonałe thali. Poniżej zlokalizowana jest restauracja Natraj z otwartym dachem, z którego widać górną kondygnację Salim Singh ki Haveli oraz na południową część miasta. Natraj jest nieco droższym lokalem niż pozostałe, ale posiłki są naprawdę wyśmienite, a ceny nie aż tak bardzo wygórowane. Taniej jest w pobliskiej restauracji Seemn, która w menu zamieściła m.in. tajemnicze danie-Green Peace Masala.

Również w pobliżu bramy stoi restau-racjaMid Town. Radźasthańskie thali kosztuje tu 40 INR. Inna restauracja mieści się na najwyższym piętrze hotelu Fort View.

W ciasnej uliczce za Fort View stoi restauracja Kanclian Shree, która słynie głównie z podawanych tu osiemnastu rodzajów lassi, a z pewnością najlepsze z nich są te czekoladowo-bananowe (10 INR). Lassi podaje się też z lodami (17 INR) oraz masłem orzechowym domowej roboty. Nieco większe lassi można kupić za państwowym sklepem bhang – średnia porcja kosztuje 12 INR, a bardzo duża 16 INR.

Trio jest jednym z najdłużej czynnych lokali w Dźajsalmerze. Przyrządza się tu smaczne dania, ale niestety ceny są dosyć wysokie; przykładowo – połowa kurczaka tandoori kosztuje 80 INR, a spaghetti bolognese – 45 INR. Wieczorami grywają tu muzycy, a w razie wyłączenia prądu, co w tym pustynnym mieście nie należy do rzadkości, uruchamiany jest generator. Po zakończeniu posiłku każdy gość otrzymuje „kartę skarg i zażaleń”, przy której wypełnianiu kelner chętnie pomocą służy. Nie ma jednak sensu wpisywanie uwag krytycznych, gdyż w takim przypadku karta zostanie natychmiast podarta i wyrzucona! W pobliżu, na najwyższej kondygnacji starego haveli, powyżej State Bank of India, mieści się restauracja Skyroom, gdzie posiłki są droższe zaledwie o kilka rupii.

Najtańszą restauracją w okolicy jest popularna Kalpana z bogatym wyborem dań. Połowa kurczaka tandoori kosztuje 45 INR, a za dania wegetariańskie płaci się w granicach 20-35 INR.

Zakupy

W Dźajsalmerze turyści najczęściej kupują haftowane materiały, radźasthańskie lusterka, koce, stare wyroby z kamienia oraz antyki. Częściowo farbowane ubrania i inne materiały produkowane są w Bundarze, na północ od miasta. Niektórzy turyści przestrzegają przed kupowaniem wyrobów ze srebra, gdyż do metalu dodawany jest brąz.

Komunikacja

Samoloty Biuro Jagson Airlines (tr 523 92) znajduje się w Tourist Bungalow i prowadzi sprzedaż biletów na samoloty latające we wtorki, czwartki i soboty na trasie Dźajsalmer – Delhi (152 $) z miedzylądo-waniem w Dźodhpurze (70 $).

Autobusy Dworzec znajduje się niedaleko dworca kolejowego. Na szczęście wszystkie autobusy odjeżdżają z ronda (tuż koło bramy Amar Sagar), a następnie zatrzymują się na głównym dworcu. Rezerwacja miejsc wymagana jest jedynie na przejazd autobusami nocnymi; można jej dokonać na głównym dworcu.

Do Dźodhpuru kursuje codziennie osiem autobusów STC (deluxe odjeżdża o 17.00). Do Bikaneru (85 INR, 8 godz.) autobusy odjeżdżają o 6.00 (deluxe) i 11.00 oraz o 20.00 i 21.30.

Autobusy RSTC kursują do Balmeru (35 INR, 3,5 godz., 5 razy dziennie) i Udajpuru (150 INR, 14 godz.).

Pociągi Na dworcu kolejowym mieści się biuro informacji turystycznej. Można tam rozsiąść się na wygodnych fotelach, skorzystać z toalety i wziąć prysznic. Kasa rezerwacji miejsc czynna jest jedynie między 8.00 a 11.00, 14.00 a 16.00 oraz niekiedy przed odjazdem pociągu.

Na trasie Dźodhpur- Dźajsalmer w obydwu kierunkach kursuje zarówno pociąg nocny, jak i dzienny. 295-kilometrowa podróż trwa około 9 godz., kosztuje 67 INR (2. kl) lub 255 INR (1. kl).

Komunikacja

Po mieście jeżdżą taksówki (bez liczników), autoriksze oraz jeepy. Za przejazd z dworca kolejowego na stare miasto płaci się zwykle 15 INR, nieco więcej kosztuje kurs do Tourist Bungalow.

Niewiele hoteli oferuje własny, oczywiście bezpłatny transport z dworca. W hotelach dysponujących jeepami używa się ich także w czasie wycieczek po okolicy. Przykładowo krótka przejażdżka na piaskowe wydmy w Sam kosztuje 70 INR od osoby.

Najłatwiejszym sposobem na gruntowne zwiedzenie Dźajsalmeru jest wypożyczenie roweru w jednej z wielu tutejszych wypożyczalni, np. w Ghandi Chowk pod bramą Amar Sagar.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *