Dźodhpur – Jodhpur – Noclegi, gastronomia, komunikacja

Noclegi – najtańsze

Najtańsze noclegi oferuje nowe schronisko młodzieżowe Sun City (20150), usytuowane koło biura Indian Airlines. Miejsce na wspólnej sali kosztuje 20 INR (dla zrzeszonych) lub 40 INR (dla nie zrzeszonych); ponadto każdemu przysługuje duża szatka. Za dwójki z łazienkami płaci się 80 INR. Schronisko zbudowane jest wokół słonecznego dziedzińca.

Tanim sposobem na nocleg są retiring roonis na stacji kolejowej. Za miejsca na wspólnej sali płaci się 40 INR, za dwójkę 90 INR, a wszystkie pokoje posiadają system schładzania powietrza.

Niestety, w Dźodhpurze działa niewiele tanich hoteli, a obszar wokół stacji kolejowej, gdzie mieści się ich najwięcej, jest wyjątkowo hałaśliwy, zakurzony i zanieczyszczony. Shanti Bhawan Lodge (216 89) oferuje 74 pokoje, a doba hotelowa trwa tutaj pełne 24 godziny. Jedynki/dwójki ze wspólną łazienką kosztują 50/75 INR, pokoje z łazienką i air-coolerem 75/130 INR. Aż trudno uwierzyć, że niegdyś był to dom premiera stanu książęcego Dźodhpur! Obok stoi Charli Bikaner Lodge (23985), w którym obowiązują podobne ceny za nocleg, ale atmosfera jest już dużo gorsza.

Naprzeciw poczty znajduje się najlepszy hotel najniższej kategorii, Govind (22 758), a na jego najwyższej kondygnacji mieści się restauracja. Za 35 INR można przenocować na wspólnej sali, pokoje ze wspólną łazienką kosztują 50/75 INR, z łazienką – 95/125 INR. Kierownik hotelu wciąż nie może się otrząsnąć po wizycie ekipy kręcącej tu Księgę dżungli, dlatego jest wielce prawdopodobne, że będzie chciał pochwalić się swoimi zdjęciami z tego wydarzenia. Do hoteli, gdzie obowiązują podobne ceny za nocleg, zalicza się Soner (25732), Galaxy (n 20796) iArttn (20238).

Durag Niwas Guest House (24990) to niewielki, prowadzony przez miłą rodzinę hotelik z zadbanymi pokojami (dwójka kosztuje około 150 INR). Właściciel organizuje wycieczki do wiosek Bisznów. Jest tu bezpieczny parking dla rowerów i jadalnia. Pożywny obiad kosztuje 60 INR, ale dania przyrządzane są pod turystów z Europy, dlatego jeśli ktoś chce zjeść typowo indyjski, mocno przyprawiony posiłek, musi poinformować o tym kelnera.

Za zakwaterowanie w domach prywatnych, które można zarezerwować w biurze turystycznym, płaci się w granicach 125-300 INR.

Noclegi – średnia kategoria

Najtańszym hotelem tej kategorii jest nowoczesny, dobrze utrzymany Akshey (37327), tuż za stacją kolejową Raika Bagh i tylko pięć minut drogi od dworca autobusowego. Za zwykłe pokoje płaci się 100-150 INR, za pokoje z systemem schładzania powietrza – 200-250 INR, z klimatyzacją – 350-400 INR. We wszystkich pokojach jest telewizja satelitarna, łazienka i bieżąca ciepła woda. Hotel godny polecenia nawet najwybredniejszym marudom.

Jeżeli ktoś chce zamieszkać w pobliżu dworca kolejowego, powinien udać się do Adarsh Niwas (26936). W każdym ze skromnie urządzonych pokoi jest telewizja satelitarna, telefon i łazienka. Za pokoje z air-coolerem płaci się 350-400 INR, za pokoje klimatyzowane 500-600 INR.

Nieco drożej jest w ładnym, dosyć popularnym hotelu Ajit Bhawan Pałace (37410, fax 37774) przy Airport Rd. Pokoje hotelowe to w zasadzie rząd 20 nowoczesnych domków, skupionych wokół spokojnego ogrodu ze stawem rybnym. Każdy domek urządzony jest w innym, niepowtarzalnym stylu, poza tym są w nich czyste, nowe łazienki. W porównaniu z rejonem dworca kolejowego panuje tu błogi, niczym nie zmącony spokój, a w dodatku powietrze jest o wiele czystsze. Nocleg w domkach kosztuje w granicach 895-995 INR, a za apartamenty w głównym budynku płaci się 1195 INR.

Noclegi – najdroższe

Najlepszym hotelem Dźodhpuru (i jednym z najbardziej fascynujących hoteli świata) jest Umaid Bhawan Pałace (33316, fax 35373), siedziba byłego maharadży Dźodhpuru. W jednej z broszur można przeczytać: „W celu stworzenia luksusu nie zmieniliśmy historii”. To prawda! Jest tu właściwie wszystko, począwszy od krytego basenu, poprzez sprzęt i place do gry w gola, badmintona, tenisa i krykieta, salę bilardową, rozległe, zadbane trawniki, a skończywszy na barach, ogromnej sali jadalnej, niezliczonych, zwisających ze ścian tygrysich łbach oraz wszelkiego rodzaju usługach. Armia sprzątaczek dba o idealną czystość hotelu.

Jeszcze do niedawna obowiązywały tu niewygórowane ceny – w 1990 r. za dwójkę płaciło się zaledwie 35 $. Obecnie kosztują one 145-160 $, a za noc spędzoną w apartamencie trzeba zapłacić 275-850 $. Jeżeli kogoś na to stać, powinien jednak wynająć apartament, gdyż nowe pokoje mają niestety dosyć nowoczesny wystrój, i mimo że są wygodne i posiadają wszystkie wymagane udogodnienia, budzą jakiś niesmak.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *