Gastronomia i transport w Khadżuraho

Gastronomia w Khadżuraho

Na tanie dania wegetariańskie najlepiej wybrać się do Jati Shankar, przy uliczce naprzeciwko State Bank of India. Pyszne thali kosztuje tu zaledwie 15 INR, a także ceny innych potraw są konkurencyjne w porównaniu z tym, co oferuje położony niedaleko Madras Coffe House. Za thali, przyrządzone zgodnie z tradycją południowo-indyjską, trzeba zapłacić aż 50 INR. Zaletą jest jednak duży wybór niezbyt drogich potraw. Osoby lubiące przygody kulinarne powinny spróbować porch z miodem.

Prowadzona przez Szwajcarkę Raja’s Cafe należy do najstarszych lokali w wiosce. Zacienione stoliki na tarasie zawsze przyciągają tłumy gości. Jeśli zabraknie miejsc, udajmy się piętro, skąd będziemy podziwiać wspaniałe kształty świątyń. Obsługa oraz jakość podawanych potraw nie są mocną stroną restauracji, co jednak nie przeszkadza przychodzącym tu głównie z ciekawości gościom. Firmowym daniem jest szwajcarskie rostis (35 INR).

Mniejszym uszczerbkiem dla kieszeni będzie wizyta w restauracji New Punjab z miejscami na tarasie i widokiem na świątynie. Jak wskazuje nazwa, sąsiednia La Terrazza specjalizuje się w smacznych daniach kuchni włoskiej. Lokal usytuowany jest na wolnym powietrzu.

Rozmieszczone w całym mieście ogłoszenia reklamują restaurację Mediterraneo na Jain Temples Rd, naprzeciwko hotelu Surya. Serwowane tu potrawy są dobre i niedrogie, choć można mieć zastrzeżenia, czy szef kuchni rzeczywiście jest Włochem. Pizze lepiej sobie darować i zastąpić ją daniami na bazie makaronu.

Wziąwszy pod uwagę ceny i kuchnię Safari Terrace Restaurant Shiva Janti Restaurant niewiele różnią się od Mediterraneo. Obie restauracje mają taras wychodzący na Shiv Sagar. Najlepiej przyjść tu wieczorem i oprócz smacznych dań delektować się widokiem słońca zachodzącego nad jeziorem.

Restauracje znajdują się we wszystkich najdroższych hotelach. Należy być jednak przygotowanym na wysokie ceny, przynajmniej 150 INR od osoby, nie licząc drinków.

Połączenia w Khadżuraho

Dojazd do Khadżuraho jest dość kłopotliwy. Miasto leży w rzadko odwiedzanej części stanu, z dala od linii kolejowej. Najczęściej zaglądają tutaj turyści udający się z Waranasi do Agry. Podróż jest jednak bardzo męcząca i długotrwała, dlatego najlepiej zdecydować się na przelot samolotem.

Samolot Samoloty linii Indian Airlines (2035) latają codziennie na trasie Del-hi-Agra-Khadżuraho-Varanasi i z powrotem. Ponieważ przeloty na tej trasie cieszą się w Indiach największą popularnością, rezerwacji należy dokonać z dużym wyprzedzeniem. W 1994 r. uruchomiono dodatkowe loty linii ModiLuft.

Przelot samolotem linii Indian Airlines z Khadżuraho kosztuje: do Agry 39$, do Delhi 53$ i do Waranasi 39$. Samoloty linii ModiLuft latają codziennie do Delhi (53$) i Waranasi (39$).

Biura linii Indian Airlines (tel. 2035) i Modi Luft znajdują się obok Clarks Bundela Hotel.

Autobus i pociąg Jeśli chodzi o zachodnią część stanu, to Khadżuraho ma połączenie autobusowe z Agrą (83 INR, 12 godz.), Gwaliorem (65 INR 9 godz.) i Dźhansi (43 INR, 5 godz. 30 min.). Spośród miast leżących przy linii kolejowej Delhi-Mumbaj, najbliżej Khadżuraho położone jest Dźhansi. Na trasie między tymi miejscowościami kursuje codziennie sześć autobusów. Można też pojechać pociągiem z Dźhansi do Mahoby, 60 km na północ od Khadżuraho (15 INR, 2 godz.30 min.), a dalszą drogę pokonać autobusem. Problem jednak w tym, iż na trasie Dźhansi-Wiranasi niewiele kursuje pociągów.

Nie ma bezpośredniego połączenia Khadżuraho z Waranasi. Osoby podróżujące pociągiem z Waranasi lub wschodniej części stanu dojadą najdalej do Satny (23 INR, 4 godz. z Khadżuraho). Miejscowość ta leży na trasie linii Mumbaj-Allahabad, dzięki czemu ma dobre połączenie z resztą regionu. Do Khadżuraho odjeżdża stąd codziennie pięć autobusów. Warto jednak mieć na uwadze, iż podróż z Waranasi do Khadżuraho może zabrać ponad jeden dzień – autobusy z Satny do Khadżuraho kursują tylko do 13.00. Będąc w Waranasi, najlepiej wykupić bilet na nocny pociąg Varanasi Kuria Express. Pociąg wyrusza o 23.30 i przyjeżdża do Satny o 6.30.

Z Waranasi do Khadżuraho dostaniemy się także, jadąc przez Mahobę (patrz wyżej Dźhansi).

Codziennie o 7.30 odjeżdża autobus do Dźabalpuru (65 INR, 11 godz.), o wiele wygodniejsza jest jednak podróż pociągiem do Satny.

Komunikacja w Khadżuraho

Lotnisko Na trasie do lotniska kursują autobusy należące do Indian Airlines. Przejazd taksówką kosztuje 70 INR. Jeśli w mieście nie ma zbyt wielu turystów, możemy zdecydować się na tańszą podróż rikszą rowerową (30 INR).

Komunikacja miejska W Khadżuraho nie ma wielkiego ruchu, nie ma też stromych ulic, dlatego najlepszym sposobem na poruszanie się po mieście jest jazda rowerem. Wypożyczalnie znajdują się w nowej części wioski; za jeden dzień płaci się 15 INR. Najlepiej na turystach zarabiają rikszarze żądający zapłaty 30 INR za przejazd z hotelu Ćhandela do zachodniej grupy świątyń!

Dojście do wschodniej grupy świątyń zabiera dużo czasu. Osoby planujące wynajęcie rikszy powinny umówić się z kierowcą na kilka postojów, w tym zwiedzanie świątyń w południowej części Khadżuraho.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *