Inne stany i terytoria związkowe Indii

Ponieważ obecnie bardzo trudno uzyskać zezwolenie na pobyt w opisanych poniżej stanach i terytoriach związkowych, informacje te podajemy jedynie jako ciekawostkę.

Ostatnia stacja kursującego w tamtym kierunku pociągu znajduje się w Ledo. Dalej podróżuje się drogami, które ostatnimi czasy uległy znacznej poprawie. Można tutaj przybyć także samolotami Indian Airlines z Kalkuty.

ARUNAĆAL PRADEŚ

Wysunięty najdalej na północny wschód Arunaćal Pradeś za panowania Brytyjczyków zwany był Prowincją Granicy Północno-Wschodniej. Ten górzysty i niedostępny region, zamieszkany głównie przez ludy plemienne, graniczy z Bhutanem, Chinami

i Birmą. Przebiega tędy Droga Stillwella, która niegdyś łączyła położoną na południu stanu miejscowość Ledo z Mjitkjinją (Myitkyinya), miastem w północno-wschodniej Birmie (Mjanma). Wybudowana w 1944 r. przez generała Stillwella, zwanego „Kwaśnym Joe”, była najdroższą drogą na świecie. 430-kilometrowy szlak pochłonął wówczas 137 min $. Otwarto ją na kilka miesięcy; od tego czasu prawie zupełnie nie jest używana. Wszystkie drogi prowadzące do Birmy są obecnie zamknięte.

NAGA (NAGALAND)

Na południe od Arunaćal Pradeśu, a na północ od Manipuru ciągnie się górzysty stan Naga,  graniczący z Birmą. Na wysokości stolicy Nagi, Kohimy, zatrzymały się odziały japońskie, które w czasie drugiej wojny światowej najechały Indie. Szansę na uzyskanie zezwolenia na pobyt w tym stanie zwiększają się, jeśli jako cel wizyty poda się zwiedzenie cmentarza ofiar wojny.

MANIPUR

Pomiędzy Nagą a Mizoramem leży Manipur, który również graniczy z Birmą. Mieszka tu ponad 20 różnych plemion, a także chrześcijanie. Region słynie z charakterystycznych tańców oraz ręcznie tkanych materiałów.

W stolicy Manipuru, Imphal (145 tysięcy mieszkańców), otoczonej porośniętymi lasem wzgórzami oraz jeziorami, zachowała się złota świątynia Śri Gowindadźi. Podczas drugiej wojny światowej wybudowano tutaj drogę łączącą Imphal i przygraniczne Tamu, ale podobnie jak inne szlaki do Birmy, jest ona obecnie zamknięta.

MIZORAM

Przypominający swym kształtem palec Mizoram jest najdalej wysuniętym na południowy wschód stanem regionu, oddzielającym Birmę od Bangladeszu. Nazwa w tłumaczeniu oznacza Krainę Ludzi Gór (mizo – „człowiek z gór” i ram – „kraina”). Krajobrazy są tu wspaniałe. Terytorium zamieszkują głównie plemiona, w większości chrześcijańskie.

TRIPURA

Niewielki obszar stanu Tripura z trzech stron otoczony jest ziemiami należącymi do Bangladeszu. Główną atrakcją tego porośniętego lasami i bujną roślinnością regionu są malownicze wodospady. W pobliżu Agartali, stolicy Tipury, znajduje się pałac Nirmahal, wzniesiony nad jeziorem. Również i tutaj żyje przede wszystkim ludność plemienna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *