Utworzony w 1971 r. stan Meghalaja zamieszkują ludy Khasowie, Dźantowie i Garowie. Obecnie stolicą stanu jest górski ośrodek Szilong (Shillong). Oddalone o 58 km miasto Cerrapuńdźi (Cherrapunji) jeszcze do niedawna uznawane było za najwilgotniejsze miejsce na świecie – średnia roczna suma opadów wynosiła aż 1150 cm! W roku najwilgotniejszym spadło tutaj prawie 26, 46 metrów deszczu. Obecnie prześciga je położony w pobliżu Mausinaram (Mawsynaram). Nic dziwnego, skoro nazwa stanu w tłumaczeniu oznacza „dom chmur”.
Główne obiekty turystyczne tego stanu to: Dźakrem (Jakrem), ze swymi gorącymi źródłami, skała Kajllang (Kayllang) w Maj-rangu (Mairang), jasknia Modżjanbniu (Mawjymbuin) w Mausinaram (Mawsynram) oraz jezioro Umiam.
SZILONG (SHILLONG)
Jeden z najpiękniejszych ośrodków górskich, położony na wysokości 1496 m n.p.m. Szilong słynie z bardzo zdrowego klimatu i wspaniałych krajobrazów. Dlatego też zyskał miano „Szkocji Wschodu”. Spacerując po mieście, można zaobserwować życie w „dzielnicy czerwonych świateł”, znajdującej się za Delhi Hotel.
Ciekawostką są zwyczaje mieszkającego w okolicy plemienia Kliasów, wśród których obowiązuje zasada matrylineatu, czyli dziedziczenia własności i przywilejów po matce, a nie po ojcu.
Informacja
W budynku Police Bazaar, przy Tirot Singh Syiem Rd mieści się stanowe biuro turystyczne (226054); zaś rządowa agencja (25632) ma swą siedzibę na G S Rd. Przy tej samej ulicy działa poczta.
Zabytki
W Muzeum Stanowym zgromadzono okazy flory, fauny, a także kolekcje sztuki oraz informacje na temat zdobyczy kulturalnych oraz o ludności stanu. W mieście nie brak wspaniałych parków i ogrodów. Tak zwane wodospady krynolinowe, które widać w pobliżu parku Lady Hydari, spotyka się w całej okolicy. Miasto zawdzięcza nazwę górze Szilong (1960 mn.p.m.), położonej 10 km od centrum. Ze szczytu roztacza się wspaniała malownicza panorama.
Miłośnicy historii powinni koniecznie odwiedzić anglikański cmentarz oraz katedrę Wszystkich Świętych. Na pomnikach wyryto szczegółowe informacje o tym… w jaki sposób rozstał się ze światem każdy użytkownik nekropoli. Są wzmianki o trzęsieniach ziemi i łowcach głów. Jeśli brama cmentarna będzie zamknięta, wystarczy udać się do znajdującego się obok domu dozorcy i poprosić o klucz.
Noclegi i wyżywienie
Niedaleko od boiska do gry w polo znajduje się bungalow, w którym można wynająć pokój lub łóżko na sali. W mieście jest wiele średnio drogich hoteli. Tanie noclegi można znaleźć na Police Bazaar, tuż obok biura turystycznego. Dobre wyżywienie zapewnia Lhasa Restaurant oraz inne restauracje w mieście.
Hotel Centre Point (225210, fax 227222) w centrum miasta dysponuje 1- i 2-osobowymi pokojami z łazienkami za 300 i 360 INR. Hotel Pinewood Ashok (23116), pochodzący jeszcze z okresu panowania w Indiach Brytyjczyków, nie dorównuje innym hotelom prowadzonym przez Ashok. Noclegi kosztują tam 450/ 675 INR. Dużo tańszy jest nowoczesny Hotel Alpine Continental (225361), gdzie za pokój płaci się 200/250 INR.
Komunikacja
Podróżując drogą z Gauhati, po 100 km dojedziemy do Szilongu. Do oddalonego o 58 km Cerrapuńdźi kursują codziennie autobusy. W pogodne dni widać stąd malownicze krajobrazy Bangladeszu. Aby odwiedzić ten rejon, trzeba postarać się o zezwolenie komendanta policji.
Przybywając tutaj z Bangladeszu, przekraczamy granicę w Dauki (Dawki; jeżeli przejście nie jest akurat zamknięte), skąd przejdziemy pieszo 1,5 km do miasta, a następnie pojedziemy autobusem, który po 3 godz.30min zawiezie nas do Szilongu.