Nainital

Nainital, niegdyś letnia stolica Uttar Pradeśu, jest atrakcyjnym kurortem górskim, położonym na wysokości 1938 m, na wzgórzach Kumaon (Kumaon Hills). Hotele i wille rozsiane są w spokojnym zakątku, wokół jeziora Naini (w jęz. hindi tal oznacza jezioro, stąd nazwa całego kurortu).

Nainital tonie w zieleni. Niegdyś te tereny przyciągnęły owładniętych nostalgią Brytyjczyków, przypominały bowiem północnobrytyjske obszary parku narodowego Lake District. W 1840 r. dotarł tutaj niejaki pan Barron ze swoim jachtem. Klub żeglarski Nainital (Naini Tal Boat Club) stał się popularnym miejscem spotkań środowiska brytyjskiego.

Drewniany budynek klubu do dzisiaj stoi nad brzegiem jeziora. 16 września 1880 r., w rejonie Sal Zgromadzeń (Assembly Halls), obsunęła się ziemia, przysypując 151 ludzi. Obecnie na osuwisku znajduje się plac zabaw, a miejsce znane jest jako The Flats.

Nainital jest najprzyjemniejszym kurortem górskim, oferuje nie kończące się spacery po lasach i niezapomniane himalajskie panoramy z punktów widokowych.

Należy omijać Nainital w okresie wzmożonego ruchu turystycznego, który związany jest ze szkolnymi wakacjami: w święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku, od połowy kwietnia do połowy lipca oraz od połowy września do początków listopada.

Orientacja i informacja

Główną ulicą jest The Mail, która biegnie wzdłuż jeziora i łączy dwa przeciwległe bazary Tallital i Mallital. Wzmożony ruch na The Mail słabnie w sezonie, z racji opłat pobieranych od zmotoryzowanych turystów.

W mieście czynne jest stanowe biuro informacji turystycznej (2337) oraz biuro KMVN (2543), reprezentujące biuro podróży Parvat Tours. W rejonie Tallital mieści się przystanek autobusowy (2641) oraz agencja rezerwacji biletów kolejowych (2518).

Klub wysokogórski (Naini Tal Mountaneering Club) (b 2051) prowadzi kursy wspinaczkowe oraz udziela wskazówek turystom, wyruszającym w ten rejon na wyprawy trekkingowe i ekspedycje górskie. Poniżej hotelu Alps, księgarnia Modern Book Shop oferuje duży wybór książek.

Jezioro Naini

Dla hindusów jezioro Naini jest szmaragdowym okiem bogini Sati, żony Śiwy. Bogini miała rzucić się w ofiarny ogień, a pogrążony w żałobie Śiwa, zebrawszy zwęglone szczątki, wędrował po całym kraju. Wiele z nich upadło na ziemię i dało początek świętym miejscom w Indiach, takim jak choćby jezioro Naini. Na północnym krańcu jeziora stoi często odwiedzana świątynia bogini Najny (Naina Devi Temple), a obok znajduje się mały tybetański bazar.

Przy The Mail funkcjonują wypożyczalnie rowerów wodnych i łódek (około 30 INR/godz.). W klubie żeglarskim wypożyczenie jachtu kosztuje 50 INR/godz. Nie zainteresowani klubowym barem, restauracją, salą balową i biblioteką, mogą nie płacić składki czasowego członkostwa (300 INR/ trzy dni). Klub nie jest tak ekskluzywny, jak w ubiegłym stuleciu, kiedy Jimowi Corbettowi odmówiono członkostwa klubu. Urodzony w Indiach, Corbett nie był dla Brytyjczyków „odpowiednim partnerem” (pukkah sahib).

Kościół św. Jana

Kościół św. Jana (St John’s Church) wznieśli w 1847 r. Brytyjczycy, wkrótce po przybyciu do Indii. W kościele znajduje się pomnik z mosiądzu, poświęcony ofiarom katastrofy z 1880 r. Kilka ciał, które znaleziono w zwałach osuwiska, spoczęło na tutejszym cmentarzu.

Snow View

Snow View to popularny punkt widokowy, położony na wysokości 2270 m. Kursuje tu kolejka linowa (czynna 10.00 -16.00), jednak zanim w nią wsiądziesz, przeczytaj ostrzeżenie, które daje dużo do myślenia: „W razie przerwy w zasilaniu, zachowaj spokój”. Bilet w jedną stronę kosztuje 20 INR, tam i z powrotem 30 INR. Jeśli wykupisz bilet powrotny, będziesz mógł spędzić na Snow View tylko godzinę, bowiem skrupulatny kasjer wyznaczył ci czas powrotu. Opłaca się zatem wracać na dół piechotą – przyjemny szlak spacerowy prowadzi blisko tybetańskiej gompy.

Na szczycie za jedyne 2 INR można przystawić do oczu bardzo silną lornetę i obejrzeć z bliska Nanda Dewi (7817 m). Zachowana do dziś mosiężna tabliczka jasno stwierdza, iż Nanda Dewi jest najwyższym szczytem brytyjskiego imperium. Do czasu przyłączenia do Indii Sikkimu, Nanda Dewi była najwyższą górą w indyjskich Himalajach (obecnie jest nią Kangczendzonga). Na Snow View można zrobić sobie zdjęcie w narodowym stroju Kumaonu na tle wspaniałego himalajskiego krajobrazu (15 INR).

Spacery

W rejonie Nainital można odbyć wiele pieszych wędrówek. Ośnieżone szczyty gór widać z najwyższego w okolicy punktu widokowego China Peak (Naini Peak). Na China Peak (2610 m) prowadzi szlak ze Snow View lub z Mallital (5 km). Warto wyjść wczesnym rankiem, przy największej przejrzystości nieba widok jest doskonały.

Dorothy’s Seat (2292 m) znajduje się 4 km na zachód od jeziora. Brytyjczyk Kellet ustawił tu fotel lotniczy upamiętniający żonę Dorothy, która zginęła w katastrofie samolotu. Po przeciwnej stronie jeziora wznosi się Laria Kanta (2480 m), zaś na zachód od Mallital – Deopatta (2435 m).

Świątynia Hanumana i obserwatorium

Do świątyni Hanumana (Hanumangarh), odległej o 3 km od Tallital w kierunku południowym, warto przyjść na zachód słońca, będący tu spektakularnym widowiskiem. Kilometr dalej stoi stanowe obserwatorium, otwarte w niektóre weekendy (informacja w biurze turystycznym).

Inne możliwości wypoczynku

Tym, którzy nie lubią spacerów, Nainital oferuje kucyki, które mogą wspiąć się na każdy punkt widokowy (30 INR/godz., na China Peak 50 INR/godz. – wyjście 3,5 godz.). W klubie bilardowym (Naini Bil-lards) można zagrać w bilard (30 INR/ godz.), a nad jeziorem Bhim (Bhim Tal), które jest raczej przereklamowanym miejscem wycieczek, wypożyczyć sprzęt wędkarski. Nainital od jeziora dzieli 23 km.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *