OKOLICE BIKANERU

OKOLICE BIKANERU

Farma wielbłądów

Położona 8 km od Bikaneru państwowa farma hodowlana wielbłądów to chyba jedyne tego rodzaju miejsce w całej Azji. Są tu setki wielbłądów, które wspaniale się prezentują zwłaszcza późnym popołudniem, gdy wracają z wypasu. W czasie I wojny światowej jeden z oddziałów brytyjskich poruszał się właśnie na wyhodowanych tu wielbłądach. Farma udostępniana jest turystom jedynie popołudniami; można wtedy wsiąść na wielbłąda i wybrać się na krótką przejażdżkę.

Niemal połowa wszystkich autorikszy i taksówek obsługuje trasę z Bikaneru na farmę, ale przed odjazdem najlepiej się trochę potargować z kierowcami i zbić nieco proponowane przez nich ceny. Za przejazd w dwie strony (w cenę wliczony jest półgodzinny postój na farmie) płaci się rikszarzom 40 INR, a taksówkarzom 100 INR.

Rezerwat dzikiej przyrody Gajner

Jezioro i zalesione wzgórza tego rezerwatu, który leży 32 km od Bikaneru przy drodze do Dźajsalmeru, zamieszkuje dzikie ptactwo oraz wiele antylop i jeleni. Stepówki cesarskie przylatują tu na zimę.

W dawnym królewskim pałacu letnim, który usytuowany jest nad samym jeziorem, mieści się obecnie dosyć drogi hotel Gajner Palace. Pokoje, których rezerwacji dokonać można za pośrednictwem hotelu Lalgarh Pałace w Bikanerze, kosztują 30 $.

Desznok

Po mocno nagłośnionym wybuchu epidemii dżumy w Indiach w roku 1994, władze stanowe podjęły kroki, mające na celu zmniejszenie liczby szczurów poprzez zastosowanie silnie działających pestycydów. Oczywiście trzeba pamiętać, że to są Indie, więc nie na wszystkie szczury wydano wyrok śmierci. Tysiące z nich, które zamieszkują świątynię Karni Mata w Desznok, są przyszłymi wcieleniami mistyków i sadhich, dlatego stosowanie tu środków trujących byłoby traktowane jako czyste świętokradztwo.
Osoby zanadto wrażliwe nie powinny wstępować do tej fascynującej świątyni, którą postawiono ku czci Karni Maty (wcielenie Durgi). Po obejrzeniu ogromnych srebrnych wrót i rzeźbień w marmurze, wykonanych na polecenie maharadży Ganga Singha, wchodzi się pośród tysiące gryzoni. Mali chłopcy podnoszą szczury za ogonki i usadawiają je na ramionach turystów. Wierni kupują prasad i karmią nim zwierzęta, a wszystkie resztki skrupulatnie dojadają sami, bowiem spożywanie prasad napoczętego przez święte szczury przynosi ponoć szczęście.
Za wniesienie do świątyni aparatu fotograficznego płaci się 10 INR.

 

Noclegi

Hotel RTDC Yatri Niwas (0151/65332) oferuje wygodne pokoje (130/150 INR) oraz wspólną salę (35 INR).

Komunikacja Desznok leży 30 km od Bikaneru przy drodze do Dźodhpuru. Autobusy odjeżdżają z Bikaneru co godzinę (9 INR). Taksówkarze bardzo niechętnie obsługują tę trasę. Ponadto przed odjazdem dobrze jest się trochę potargować o cenę, która zwykle wynosi 150 INR za podróż w dwie strony; warto się też upewnić, czy jest w nią wliczony co najmniej godzinny postój taksówkarza pod świątynią.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *