Sikkim zachodni

Obecnie coraz więcej turystów odwiedza zachodnią część Sikkimu. Główną atrakcją tego regionu, oprócz wyprawy na Dzongri, leżącej u stóp Kanczendzangi, są stare klasztory w Pemajangtse i Taszidingu, a także okolice Pemajangtse, doskonałe na piesze wycieczki.

KLASZTOR W PEMAJANGTSE

Wybudowany na wysokości 2085 m n.p.m. i otoczony ośnieżonymi szczytami klasztor Pemajangste (Najdoskonalszy Lotos) należy do najstarszych i najważniejszych buddyjskich świątyń w tym stanie. Założony w 1705 r., prawie zupełnie uległ zniszczeniu podczas trzęsień ziemi, jakie nawiedziły region w 1913 r. i 1960 r., ponownie został odbudowany. Obecnie jest on własnością tantrycznej sekty Nyingmapa, założonej w VIII w. przez indyjskiego nauczyciela Padmasabhawę. We wszystkich klasztorach należących do tej sekty, którym patronuje omawiana tutaj świątynia, znajdują się wspaniałe wizerunki jej twórcy, a także jego dwóch żon. Wyznawcy tej religii noszą na głowach czerwone czapki.

Klasztor mieści się w 3-piętrowym budynku, ozdobionym obrazami i rzeźbami, wśród których znalazł się Zandogpalri, pokryty siedmioma warstwami farby drewniany model siedziby guru Rimpocze, udekorowany tęczami, posągami aniołów i figurami Buddy oraz bodhasattwów. Makietę tę, ustawioną na III piętrze, własnoręcznie wykonał w ciągu 5 lat nie żyjący już Dungzin Rimpocze.

W lutym odbywa się tutaj obrzędowy taniec, czyli czam, wykonywany przez mnichów. Uroczystość ma miejsce 28. i 29. dnia 12. miesiąca według kalendarza księżycowego.

Około 6 km od Gezingu w górę leży Pemajangtse, położona przy drodze prowadzącej do Pellingu, oddalonego stąd o 2 km. Na trasie Gezing-Pelling kursuje wiele autobusów, które zatrzymują się nie opodal ścieżki wiodącej do klasztoru. Od drogi dzieli go zaledwie kilkuminutowy spacer.

Noclegi i wyżywienie

Tuż przy ścieżce do klasztoru znajduje się hotel Mt Pandim (tel. 03593/756), należący do Sikkim Tourism, popularnie zwany „Tourist Lodge”. Pokoje l-/2-osobowe z łazienką kosztują w nim 275/375 INR., zaś lokale typu deluxe, z widokiem na Kanczendzangę – 300/525 INR. Do każdej z tych opłat doliczane jest 10% podatku. Goście mogą zamówić posiłki: śniadanie (40 INR.) oraz obiad składający się z dań bezmięsnych (55 INR.), mięsnych (65 INR.) oraz chińskich (60 INR.). Jeżeli hotel nie jest przepełniony, w tutejszej restauracji mogą się stołować turyści nie mieszkający w hotelu, jednak wówczas koniecznie trzeba do 16.00 zarezerwować stolik.

Tuż obok działa PWD Rest House, z obszernymi pokojami i malowniczymi widokami z okien. Aby się w nim zatrzymać, należy dokonać rezerwacji noclegów już w Gangtoku, gdyż bez niej nikt nie zostanie przyjęty, nawet jeśli w hotelu są jeszcze wolne pokoje.

PELLING

Pelling jest niewielkim, miłym miasteczkiem, położonych wysoko w górach. Przy dobrej widoczności uda się stąd zobaczyć wznoszącą się na północy majestatyczną sylwetkę Kanczendzangi oraz górskie szczyty na południu.

Większość turystów przybywających do zachodniego Sikkimu zatrzymuje się w Pel-ling, ze względu na tanie noclegi i przechowalnie, w których można zostawić bagaż na czas wypraw w góry.

W miasteczku działa poczta oraz oddział State Bank of India, w którym wymienia się obcą walutę (tylko dolary amerykańskie i funty szterlingi) i realizuje czeki podróżne (z wyjątkiem Visy i Citibanku).

Turyści zamierzający wyruszyć stąd na piesze wędrówki po górach powinni przywieźć z sobą zakupione w Gangtoku lub Dardżilingu zapasy (owoce, orzechy itp.), gdyż w tutejsze sklepy są dobrze zaopatrzone tylko w herbatniki i mydło.

Zwiedzanie

Oprócz klasztoru Pemajangtse, oddalonego od miasta o 2,5 km, w okolicy nie brak innych miejsc, które warto by zwiedzić. Do większości z nich łatwo dotrzeć pieszo, zwłaszcza że okolica sprzyja spacerom. Jedyną przeszkodą są natrętne pijawki.

Klasztor Sangaszaoling, starszy o 10 lat od klasztoru Pemajangste, jest drugą najstarszą świątynią w Sikkimie. Również ściany tej budowli ozdobiono wspaniałymi malowidłami. Do świątyni dochodzi się po 45-minutowym spacerze drogą przez las, biegnącą z Pellingu na zachód.

10 km od miasta, przy drodze do Dentam, znajdują się malownicze wodosopady Sangaj.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *