Bundi było w szczytowym okresie rozkwitu kultury Radźputów stolicą głównego stanu książęcego. Mimo że za panowania Mogołów utraciło swe znaczenie na rzecz Koty, położonej zaledwie 39 km na południowy wschód, utrzymało niepodległość aż do chwili przyłączenia go do Radźasthanu w roku 1947. Kota stanowiła właściwie część Bundi, a ich rozłączenie nastąpiło w 1624 r. na polecenie cesarza Dźahangira.
Bundi jest obecnie malowniczym, niewielkim miasteczkiem, w którym w dalszym ciągu panuje średniowieczna atmosfera. Radźpucka spuścizna jest tu wciąż obecna, a jej przykład stanowi masywny fort Taragarh, górujący nad miastem położonym w wąskiej dolinie, oraz ogromny pałac, leżący u stóp fortu.
Wiele osób odwiedza Bundi w czasie jednodniowego wypadu z Koty, ale tak naprawdę warto się tu zatrzymać choćby i na jedną noc. Na parterze Circuit House mieści się niewielkie, ale rzetelne biuro informacji turystycznej (22697).
Fort Taragarh
Gwiezdny Fort zbudowano w 1354 r. Na szczyt wzgórza wiedzie stroma droga. Ogromną bramę wieńczą figurki słoni. Wewnątrz fortu znajdują się wydrążone w skale zbiorniki wodne oraz Bhim Burdź – potężny krenelaż, na którym umieszczona jest słynna armata. Wielka szkoda, że krajowa stacja telewizyjna, Doordarshan, wzniosła nie opodal ogromną, betonową wieżę transmisyjną, która psuje widok okolicy.
Pałac
Do pałacu należy iść od północno-zachod-niego krańca bazaru, przejść przez drewnianą bramę, a potem kierować się w górę stromą, brukowaną uliczką. Niestety, zwiedzającym udostępniane są tylko dwie części zewnętrznych zabudowań pałacowych, zwane Ćitra Mahal i Ummed Mahal. Na górnej kondygnacji zobaczyć można kilka sławnych malowideł ściennych Bundi. Obowiązuje zakaz fotografowania.
Pozostałą część pałacu, gdzie mieszczą się bodajże najciekawsze malowidła ścienne, zwiedzać mogą jedynie osoby posiadające specjalne zezwolenia. To, że nie mają tu wstępu osoby postronne, wynika z faktu, że obecny maharadża wszedł na wojenną ścieżkę ze swą siostrą. Maharadża sprzedał wszystkie rodzinne nieruchomości (fort Taragarh, pałac i Phool Sagar Pałace) właścicielom sieci hoteli Oberoi, natomiast jego siostra żąda udziału w zyskach z tej transakcji. Tak więc pałac może zostać otwarty dla turystów dopiero, gdy rodzinny konflikt maharadży zostanie wyjaśniony. Co gorsza, nikt obecnie nie dba o właściwy stan budynku, wobec czego ulega on szybkiej dewastacji.
Nawal Sagar
Z fortu widać kwadratowe, sztuczne jezioro Nawal Sagar. Na jego środku stoi świątynia poświęcona Warunie, ariańskiemu bóstwu wody.
Baori
W samym centrum Bundi znajduje się kilka przepięknych baori (studni ze schodami). Najciekawszą i największą z nich jest głęboka na 46 metrów Ranidźiki Baori ze wspaniałymi rzeźbieniami. W 1699 r. zbudowała ją Rani Nathawatdźi. Natomiast Nagar Sagar Kund to dwie studnie ze schodami, usytuowane w centrum, tuż za bramą Cogan, która stanowi wejście na stare miasto.
Gastronomia i noclegi
W Bundi jest właściwie tylko jedno miejsce, w którym warto się zatrzymać – Haveli Braj Bhushunjee (32322), niedaleko pałacu. Stanowi ono część sklepu Bundi Cafe Crafts, a jego właścicielem jest bardzo miła i uczynna rodzina Braj Bhushanjee. Sklep i pokoje mieszczą się w rodzinnym, 150-letnim haveli. Z tarasu położonego na dachu roztaczają się wspaniałe widoki, ale najlepiej wstąpić tu wieczorem, kiedy w całej okazałości można zobaczyć podświetlony pałac. Pokoje kosztują od 150/200 INR do 250/325 INR (z łazienką); w tańszych pokojach gorąca woda dostarczana jest w wiadrach. Podaje się tu też doskonałe, choć drogie dania wegetariańskie. Turyści, którzy przyjadą, gdy sklep będzie już zamknięty, powinni po prostu przycisnąć dzwonek u drzwi.
W hałaśliwej i gwarnej okolicy wokół bazaru znajduje się kilka tanich hoteli. W Diamond można wynająć jedynkę/dwójkę (z łazienkami i zdjęciami półnagich gwiazd filmowych) za 50/100 INR. Funkcjonuje tu też całkiem porządna restauracja, gdzie dania główne (wyłącznie wegetariańskie) kosztują 20-30 INR.
Naprzeciw biura informacji turystycznej stoi Kothi Isliwari Niwas (tt 32414) z pokojami za 150 i 200 INR (osobne łazienki). Mimo że zamieszkiwali tu niegdyś członkowie rodziny królewskiej, hotel nie dorównuje klasie Haveli Braj Bhushanjee. Noclegi w dwóch komfortowych pokojach oferuje spokojny hotel RTDC Vrindawati (200-300 INR).
Zakupy
W mieszczącym się w Haveli Braj Bhushanjee sklepie Bundi Cafe Crafts zaopatrzyć się można w miejscowe pamiątki – miniatury, biżuterię i zdjęcia malowideł z zamkniętej części pałacu.
Komunikacja
Z Adźmeru do Bundi jedzie się około 5 godzin autobusem, natomiast podróż z Koty do Bundi trwa 50 minut. Z Bundi autobusy kursują także do Sawaj Madhopur i Udąjpuru. Natomiast trasę do Ćitoru znacznie szybciej pokonuje się porannym pociągiem niż autobusem.
Komunikacja miejska
Miejsce postoju autobusów znajduje się w południowo-wschodniej części miasta. Drogę do pałacu, która wiedzie przez bazar, stosunkowo łatwo pokonać na piechotę. Za przystankiem autobusowym urzędują rikszarze, którzy cenią swe usługi na 10 INR. Niedaleko Kotwali czynna jest też wypożyczalnia rowerów (8 INR na cały dzień).