Dzajpur – Jaipur – Gastronomia, komunikacja

Gastronomia

W Dźajpurze na szczególną uwagę zasługują dwie restauracje. Amatorzy dań mięsnych (indyjskich, chińskich lub europejskich) powinny udać się do Niro’s Restaurant przy M I Rd, cieszącej się wzięciem zarówno u Hindusów, jak i turystów z Europy. Panuje tu tak duży ruch, że czasami trzeba czekać na wolny stolik; na szczęście obsługa jest dosyć szybka. Dania główne kosztują w granicach 70-100 INR, a ich składniki są doprawdy przedniej jakości.

Osoby, które poszukują dań, „przyczyniających się do zwiększania żywotności, inteligencji, wigoru oraz poprawy zdrowia i dobrego nastroju”, powinny się udać do LMB (Lakshmi Mishthan Bhandar), usytuowanego na Dźohari Bazaar, niedaleko centrum starego miasta. Jest to najlepsza restauracja wegetariańska ze starym wystrojem wnętrza z lat 50., który naprawdę warto zobaczyć na własne oczy. Za dania główne płaci się 35-50 INR. Specjalnością zakładu jest deser LMB kulfi, w skład którego wchodzą suszone owoce, szafran i serek wiejski. W przedniej części lokalu można kupić przekąski, wyśmienite lody oraz słodkości.

Niedaleko Niro’s usytuowane są dwie dobre restauracje wegetariańskie. Natraj znana jest ze słodyczy i namkinu. Dużo droższa Chanal

W tym samym rejonie, naprzeciw poczty głównej, leży restauracja Handi, gdzie można zjeść doskonale dania z grilla oraz kebaby. Lokal ukryty jest za budynkiem Maya Mansions. Nie należy jednak mylić tej restauracji z inną o podobnej nazwie – Baniboo Hut Handi (na terenie Jaipur Tourist Hotel), gdyż ta druga nie oferuje już tak dobrych posiłków.

Najtańsze dania w tej okolicy serwują jadłodajnie zwane bhodźnalja, zlokalizowane po drugiej stronie drogi, tuż koło poczty. Wiele podobnych lokali znajduje się w okolicy dworca kolejowego. Dużą popularnością cieszy się Shree Shanker Bhojna-lya przy Station Rd, niedaleko dworca autobusowego.

Turyści spragnieni doskonałej kawy wstępują często do Indian Coffee House przy M I Rd. Należy ona do krajowej sieci tego typu lokali, gdzie kelnerzy przepasani są szarfami, a na głowach noszą turbany. Podaje się tu smaczne przekąski, śniadania oraz oczywiście kawę. Kawiarnia mieści się w wąskich arkadach w głębi uliczki, obok Snowhite Drycleaners.

Niedaleko Arya Niwas znajduje się restauracja Golden Sand. Obowiązują tu ceny takie jak w Niro’s. Amatorzy kuchni chińskiej powinni zajrzeć do restauracji Golden Dragon, usytuowanej przy bocznej uliczce, obok Niro’s. Ot, knajpka, niedroga, a jedzenie smaczne.

Miejscowe prawo zezwala na sprzedaż alkoholu jedynie hotelom. Jak każde prawo, i to można zręcznie ominąć – w niektórych restauracjach piwo podaje się w szklankach owiniętych papierową serwetką lub nawet w dzbankach na herbatę i filiżankach. Mówi się wtedy, że jest to „specjalna herbata” (special tea)!

Najeksluzywniejszym lokalem jest Rambagh Pałace ze wspaniale urządzonym wnętrzem, ale na temat podawanych tu dań krążą różne, niekiedy niepochlebne opinie. Za danie główne płaci się ok. 140 INR, a za krewetki jumbo tandoori 325 INR.

Zakupy

Dźajpur słynie z kamieni szlachetnych, które są tu tańsze niż w innych miastach indyjskich. Osoby zainteresowane ich kupnem powinny poszukać wąskiej uliczki zwanej Haldion ka Rasta, przylegającej do Dźohari Bazaar (niedaleko Hawa Mahal). Kamienie półszlachetne sprzedawane są w innej alejce, zwanej Gopajli ka Rasta. Czynnych jest wiele sklepów, gdzie oferuje się niskie ceny, ale zakupy powinien robić tylko ten, kto zna się na kamieniach.

Sklepy wokół Kompleksu Pałacowego i Hawa Mahal są znacznie droższe, choć można w nich nabyć wiele ciekawych rzeczy, m.in. miniaturki i ubrania. Do innych typowych dla Dźajpuru artykułów handlowych zalicza się marmurowe posążki, biżuterię oraz materiały drukowane. Radźasthańskie, rządowe centrum handlowe na MI Rd ma jeszcze w miarę przystępne ceny; jego oddział znajduje się w Amberze, a do warsztatów i sklepów można zajrzeć w czasie wycieczek autokarami RTDC.

Sprzedawcy w Dźajpurze są mocno zapracowani, a w dodatku obdarzeni darem przekonywania, więc lepiej mieć się na baczności. Większość rikszarzy dostaje dość dużą prowizję za każdego klienta, który zostanie dowieziony pod sklep i dokona tam zakupów. Wielu nieuważnych turystów nabywa przedmioty po obniżonych cenach, które potem rzekomo mogą sprzedać z zyskiem. Lepiej się nie nabierać na hasła typu „kup teraz, a później sprzedasz po wyższej cenie”.

Stałe ceny khadi (ręcznie tkanego materiału) i wyrobów bawełnianych obowiązują w dwóch miejscach. Jeśli chodzi o khadi, to najlepiej wstąpić do państwowych sklepów Khadi Gramodyog, gdzie jest duży wybór wyłącznie ręcznie wykonanych tkanin. Jeden z nich mieści się w bramie Sanganeri na Bapu Bazaar, a drugi przy skrzyżowaniu Panchbatti. Natomiast wyroby z bawełny najlepiej kupić w warsztacie Handloom House na M I Rd, obok centrum handlowego (Rajasthali Emporium).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *