Dzajpur – Jaipur – Noclegi

Noclegi Jaipur

W Dźajpurze problemem może się okazać dotarcie do wybranego hotelu. Rikszarze nagabują każdego podróżnego, który wysiada z pociągu (w mniejszym stopniu dotyczy to osób podróżujących autobusami) i proponują mu hotel. Gdy podróżny nie chce skorzystać z tej propozycji, wówczas rikszarz odmawia przewiezienia lub podwaja stawkę. Gdy natomiast podróżny zdecyduje się na zaproponowany hotel, powinien mieć świadomość, że i tak cena za nocleg będzie mocno wygórowana, bowiem właściciel hotelu płaci rikszarzom co najmniej 30-procentową prowizję, wliczoną w cenę pokoju.

Wielu właścicieli hoteli współpracuje z tą „mafią”, ale wielu innych nie wchodzi z nią w żadne kontakty. Dlatego zawsze bardziej się opłaca zapłacić opornemu i wrzaskliwemu rikszarzowi podwójną stawkę i dostać się do uczciwego hotelu. Osoby zamierzające zatrzymać się w hotelu średniej klasy i tak zapłacą dwa razy więcej, gdyż rikszarz przyjmuje, że je po prostu na to stać.

Po sezonie większość hoteli udziela zniżki na pokoje (25 – 40%).

Noclegi – najtańsze

Jednym z najpopularniejszych tanich hoteli w Dźajpurze jest schludny, dobrze zarządzany Jaipur Inn (316157) usytuowany w parku Bani, około 1 km na zachód od bramy Ćandpol. Goście hotelowi mogą tu skorzystać z kuchni lub zamówić posiłki. Miejsce we wspólnej sali kosztuje 40 INR od osoby, za jedynki i dwójki płaci się 80 INR, a za nieco większe pokoje 120 INR. Nocleg w najdroższych pokojach kosztuje w granicach 250-300 INR. Osoby podróżujące z własnym namiotem mogą go rozbić na trawniku (25 INR).

Wielu turystów zatrzymuje się we wciąż rozbudowującym się zajeździe Evergreen (363446), leżącym przy M I Rd, naprzeciw poczty głównej. Ten dawniej niewielki zajazd przekształcił się obecnie w wielki hotel z restauracją oraz różnymi budynkami, skupionymi wokół ogrodowego dziedzińca. Są tu wyłącznie pokoje dwuosobowe z łazienkami, za które płaci się od 70 do 120 INR; wiadro gorącej wody 5 INR, pokoje ze stałym dostępem do gorącej wody kosztują 150-250 INR. Wspólna sala – 50 INR. Podobną klasę posiada nowy, leżący obok Pink Sun. Nocleg w pokoju z osobną łazienką kosztuje tu 120-150 INR; w hotelu jest też kilka jedynek (60 INR) ze wspólną łazienką.

Jednym z najprzyjemniejszych hoteli jest Diggi Palace (373091), tuż przy Sawai Ram Singh Marg. Ten dawny pałac thakura (inaczej lorda lub barona) z Diggi otaczają rozlegle trawiaste tereny, dzięki czemu jest tu dużo przestrzeni i panuje spokojna atmosfera. Na hotel przeznaczono stary budynek służby, niemniej jest tu dość wygodnie, a wyposażenie spełnia podstawowe wymogi. Za najtańsze pokoje płaci się w granicach 100-150 INR, a za niewielkie, ale przyjemne apartamenty 350-400 INR. Można tu też zamówić smaczne posiłki.

Wybudowany w 1882 roku hotel Kaiser-I-Hind (310195), leżący niedaleko dworca, to z pewnością warte uwagi miejsce z wielkimi, zakurzonymi pokojami (100-150 INR) i przylegającymi do nich łazienkami. Według dyrektora hotelu, jest to najstarszy hotel w Dźajpurze. W pokoju nr 6 ponoć przebywał niegdyś Mark Twain, innym gościem był Henry Ford, a szwagier Mussoliniego był tu przetrzymywany jako jeniec wojenny.

Niewielu turystów zagranicznych zatrzymuje się w niekorzystnie zlokalizowanym schronisku młodzieżowym (375455) z 64 łóżkami. Są tu ciasne sale sypialne (10 INR dla zrzeszonych) oraz dwa pokoje dwuosobowe (50 INR). Innym tanim miejscem noclegowym są kolejowe retiring rooms, gdzie za łóżko płaci się 30 INR, pokoje ze wspólną łazienką 40-80 INR, a za pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe z łazienką odpowiednio 60, 100 i 120 INR.

Tanio jest też w hotelu Manidhara przy D250 Bani Park, gdzie jedynka ze wspólną łazienką kosztuje 50 INR, a jedynka/ dwójka z łazienką 80/125 INR. W pobliżu, naprzeciw banku, znajduje się hotel o lepszym standardzie, Pipalda House (321912); dwójka ze wspólną łazienką 100 INR, z osobną łazienką 200 INR.

Na Starym Mieście nie ma zbyt wielu hoteli. Do najtańszych należy hotel Ktulash (565372). Cena jedynki/dwójki (wszystkie z łazienkami) – 135-160 INR/245-295 INR. Przy bazarze Nehru stoi hotel Sweet Dream; za 150-200 INR wynająć tu można pokoje o niezłym standardzie (z osobnymi łazienkami). Recepcja czynna jest całą dobę, a na poddaszu działa dobra restauracja wegetariańska.

Za hotelem Neelam usytuowany jest przyjemny Karni Niwas (365433) z pokojami (170-200 INR), posiadającymi osobne łazienki i dostęp do ciepłej wody. Można tu też wynająć dużo droższe pokoje, niektóre z nich mają własne balkony.

W tej kategorii hoteli zdecydowanie wyróżniają się cztery wspaniałe pałace, dwa niedaleko M I Rd oraz dwa w Bani Park. Blisko centrum, w przecznicy Sansar Chandra, leży popularny hotel Arya Niwas (372456; fax 364376). Sterylnie czysta, ładnie umeblowana i wyposażona jedynka/ dwójka – 150-250/350-450 INR (za pokoje o bardzo wysokim standardzie). Wszystkie pokoje mają łazienki, a w miesiącach zimowych dostępna jest w nich ciepła woda. Restauracja hotelowa oferuje smaczne, nie najdroższe posiłki wegetariańskie. Jest tu też kantor wymiany walut, biuro podróży, parking, wypożyczalnia rowerów (20 INR) i niewielka księgarnia. Amatorzy piwa powinni przejść na drugą stronę ulicy do hotelu Mangal.

Równie dobre warunki jak w Arya Niwas panują w niewielkim zajeździe Atithi (378679) przy 1 Park House Scheme na Motilal Atal Rd, między M I Rd i Station Rd. Ten przyjemny hotel jest utrzymany w doskonałej czystości; poza tym zamówić tu można bardzo smaczne posiłki. Zwykłe pokoje kosztują 225-250 INR, a te o wyższym standardzie 325-350 INR. We wszystkich pokojach działa air-cooler; są w nich łazienki z ciepłą wodą. Obsługująca gości rodzina chętnie służy pomocą w różnych sytuacjach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *