Dzajpur – Jaipur

Muzeum Główne

Zakurzona kolekcja mieści się w imponującym pod względem architektonicznym Albert Hall w ogrodach Ram Niwas, leżących na południe od Starego Miasta. Na piętrze pomieszczono portrety maharadżów Dźajpuru oraz wiele innych miniatur i prac artystycznych, natomiast na parterze prezentowana jest kolekcja kostiumów oraz wyroby z drewna, pochodzące z różnych zakątków Radźasthanu. Można się też zapoznać z opisem codziennego życia ludzi, zamieszkujących wiejskie obszary stanu. Zbiory tego założonego w 1833 r. muzeum (otw. codz. 10.00-16.30, oprócz pt.) są ciekawe także ze względu na wyroby z mosiądzu, klejnoty oraz wyroby garncarskie. Wstęp – 3 INR (pn. bezpł.). Obowiązuje zakaz fotografowania.

Inne atrakcje

W ogrodach Ram Niwas znajduje się ogród zoologiczny, w którym hodowane są krokodyle. Galeria sztuki współczesnej mieści się w „teatrze” w pobliżu zoo, ale nie zawsze jest czynna. Warto też zajrzeć do Kripal Kumbh przy B 18/A Shiva Marg, gdzie wytwarza się słynne błękitne wyroby garncarskie z Dźajpuru.

Muzeum Indyjskie to niecodzienna, prywatna kolekcja przedmiotów sztuki ludowej i innych ciekawych eksponatów -jest tu praktycznie wszystko, począwszy od map Indii malowanych na ziarnach ryżu, a skończywszy na manuskryptach (jeden z nich jest napisany przez samego Aurangzeba), klejnotach, skamielinach, monetach, starych banknotach, zegarach, zegarkach itp. Muzeum mieści się w budynku prywatnym (choć wydaje się, że pomieszczenia mieszkalne zostały całkowicie zajęte przez eksponaty); aby się tu dostać, trzeba szukać znaku przy Nehru Marg, na południe od Muzeum Głównego. Właściciel pragnie obecnie dobrze zarobić na swych zbiorach – opłatę za wstęp podniósł do 30 INR, a niektóre przedmioty muzealne wystawił nawet na sprzedaż. Muzeum czynne jest codzien-j nie od 10.00-17.00.

I wreszcie te osoby, które chciałyby obejrzeć choćby jeden film w języku hindi, po-; winny pójść do olbrzymiego Raj Mandir. To luksusowe, doskonale utrzymane i zawsze pełne kino jest swoistą atrakcją turystyczną miasta.

Wycieczki grupowe Miasto Dźajpur RTDC oferuje półdniowe lub całodzienne wycieczki autokarowe po Dźajpurze i Amberze. Na trasie przejazdu znajduje się Hawa Mahal, Amber Fort, Dźantar Mantar, Miejski Kompleks Pałacowy i Muzeum Główne (oprócz pt.). Autobus zatrzymuje się też przy sklepie z wyrobami ludowymi. Gdy zobaczysz, jak powstają niektóre pamiątki i gdy dowiesz się

0 nich wielu ciekawych rzeczy, na pewno skusisz się na kupno którejś z nich. Wycieczka dojeżdża niekiedy do świątyni Lakszmi Narajan, gdzie wypada wrzucić do specjalnej skrzynki trochę pieniędzy na budowę tego obiektu.

Wycieczki półdniowe (8.00-13.00, 11.30-16.30 i 13.30-18.30 – 50 INR) odbywają się w zbyt dużym tempie, ale poza tym są w porządku. Niemniej jednak lepiej się wybrać na wycieczkę całodzienną (9.00-18.00, w tym przerwa obiadowa w Nahagarh Fort – 80 INR). W obydwu przypadkach autobusy odjeżdżają z dworca kolejowego, ale na życzenie można też do nich wsiąść przy każdym z hoteli RTDC.

Inne wycieczki

W soboty i niedziele RTDC organizuje całodzienne wycieczki (80 INR) do Nahargarh Fort.

Co wieczór o 18.00 odjeżdża też autobus wycieczkowy RTDC do Nahargarh Fort (75 INR, w cenę wliczony jest obiad wegatariański) i Ćokhi Dhani (100 INR). Warto się wcześniej upewnić, kiedy organizowane są te wycieczki.

Festiwale

Święto słoni w Dźajpur odbywa się od początku do połowy marca (według kalendarza księżycowego) i w zasadzie stanowi część festiwalu Holi.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *