Dźhundźhunu – Jhunjhunu – Ramgarh

Dźhundźhunu jest jednym z największych miast w Szekhawati i stanowi obecnie ośrodek władzy regionalnej. Znajdują się tu interesujące haveli, hotele, bank oraz jedyne biuro informacji turystycznej w regionie, usytuowane w hotelu Shiv Shekhawati. Przez Dźhundźhunu wiodą też trasy autobusowe i kolejowe, dzięki czemu miasto posiada dobre połączenia komunikacyjne z innymi zakątkami stanu.

Miasto zostało założone przez nawabów Kaimkhani w połowie XV w.

W 1730 roku przejął je radźpucki władca Sardul Singh. W Dźhundźhunu stacjonowała założona przez Brytyjczyków Brygada Shekhawati, czyli oddział żołnierzy, który w latach 30. XIX w. miał za zadanie ukrócić praktyki miejscowych dacoits (rabusiów).

Główną atrakcją Dźhundźhunu jest wspaniały pałac Khetri Mahal, którego powstanie datuje się na rok 1760. Jest to najciekawsza pod względem architektonicznym budowla regionu, ale obecnie znajduje się w opłakanym stanie. Pochodząca z tego samego okresu świątynia Sri Biharidźi posiada na swoich murach wspaniale malowidła, które jednak zbiegiem czasu ulegają coraz większemu zniszczeniu. Modi Haveli i Tibrewala Haveli są również pokryte malowidłami ściennymi; na szczególną uwagę zasługuje drugi z tych domów. W mieście jest też wiele ćhatri i studni.

Noclegi

Spośród wszystkich miast w regionie Szekhawati to właśnie Dźhundźhunu posiada najlepiej rozbudowaną bazę noclegową. Stanowisko postoju autobusów znajduje się 1 km na południe od centrum, a wokół niego usytuowanych jest wiele hoteli. Najlepszy z nich to Sangam, gdzie za jedynki/dwójki z łazienką płaci się 150/ 250 INR, natomiast jedynki ze wspólną łazienką kosztują 40 INR.

Hotelem o dużo wyższym standardzie jest Shiv Sliekliawati (01592/32651; fax 32603), położony w spokojniejszej dzielnicy na wschodnich obrzeżach miasta, ale w sumie niedaleko centrum. Pokoje z systemem schładzania powietrza i wspólną łazienką kosztują 100/150 INR, z łazienką osobną – 350/400, pokoje z klimatyzacją -400/500 INR. Ceny posiłków wahają się od 35 do 90 INR, czynny jest również bar. Obsługa hotelu oferuje bezpłatny dojazd z dworca kolejowego i autobusowego, a jego właściciel dysponuje rozległą wiedzą na temat regionu Szekhawati.

Około 1 km dalej usytuowany jest hotel Jamuna Resort, będący częścią Shiv Shekhawati. Oprócz basenu (osoby nie będące gośćmi hotelowymi płacą 50 INR) hotel posiada trzy pokoje dwuosobowe (400-450 INR), które są tradycyjnie przyozdobione lustrami.

Ramgarh

Ramgarh zostało założone w 1791 roku przez potężną i wpływową rodzinę kupiecką Poddar, którzy opuścili wcześniej wioskę Ćuru po nieporozumieniach z thakurem. Szczytowy okres rozkwitu miasta przypadł na połowę XIX wieku, kiedy stanowiło ono jedno z najbogatszych miast w regionie. Prawdopodobnie dzięki temu w Ramgarh znajduje się największa liczba zdobionych malowidłami haveli, i choćby z tego względu warto się tu wybrać na wycieczkę.

Do ciekawych zabytków zaliczane są Poddar ćhatri, znajdujące się niedaleko miejsca postoju autobusów, oraz Poddar haveli, niedaleko północnej bramy Ćuru. Przy studni w sąsiedztwie północnej bramy usytuowany jest sklep z „antykami”, który handluje fragmentami murów, oderwanymi z tutejszych budynków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *