Gastronomia
Na tanie posiłki warto wybrać się do Indian Coffee House w hotelu India. Podaje się tu m.in.masala dosa za 6 INR oraz inne przekąski wegetariańskie.
Z niedrogiego wegetariańskiego thali (13 INR) słynie bar na dworcu kolejowym. Ciekawostką jest znajdująca się tam księga pamiątkowa, nie należy się więc dziwić, jeśli obsługa poprosi o wpisanie nazwiska.
W pobliżu Usha Kiran Pałace znajduje się Volga Restaurant. Nieco myląca nazwa restauracji nie jest zapowiedzią dań rosyjskich. Specjalnością lokalu są smaczne potrawy indyjskie; za danie główne płaci się tu ok. 35 INR. O wiele droższa jest restauracja hotelu Usha Kiran Pałace (główne posiłki w cenie 60-90 INR), ale podawane tu jedzenie to prawdziwe smakołyki.
Komunikacja
Samolot
Dwa razy w tygodniu samoloty linii Indian Airlines latają z Delhi (33 $) do Bhopalu (39 S) przez Gwalior, a także do Indore (55 $) i Mumbaju (Bombaj; 103 $). Samoloty powracające z Mumbaju zatrzymują się w tych samych miastach.
Autobus
Z przystanku komunikacji rządowej autobusy kursują regularnie do Agry (30 INR, 3 godz.), Dźhansi (Jhansi; 28 INR, 3 godz.), Śiwpuri (Shivpuri; 30 INR, 3 godz.), Udźdźajnu (Ujjain), Indore, Bhopalu i Dźabalpuru (Jabalpur). Codziennie rano odjeżdża jedyny autobus do Khadżuraho (khajuraho; 65 INR, 9 godz.). Z przystanku w Laszkarze (Lashkar) korzystają autobusy komunikacji prywatnej.
Pociąg Gwalior leży na trasie głównej linii kolejowej z Delhi do Mumbaju, dzięki czemu ma dobre połączenie z wieloma miastami. Wyjątkowo szybki pociąg Shatabdi Express łączy Gwalior z Delhi (3 godz. 30 minut, 300/600 INR za 2./1. klasę), Agrą (1 godz. 15 min, 140/280 INR), Dźhansi (1 godz., 130/260 INR) i Bhopalem (4 godz 30 minut, 325/650 INR). Osoby dysponujące pieniędzmi, natomiast nie mające dużo czasu, niech wybiorą się tym pociągiem na jednodniową wycieczkę do Agry.
Podróżującym wolniejszymi pociągami pospiesznymi przejazd do Delhi zabierze 5 godz. (317 km, 74/267 za 2./1. klasę), do Agry 2 godz. (118 km, 30/126 INR), do Indore 12 godz. (652 km, 158/473 INR) i do Mumbaju aż 24 godziny (1225 km, 237/ 757 INR).
Komunikacja miejska Lotnisko Przejazd taksówką z lotniska lub na lotnisko kosztuje 120 INR; tańsze jest wynajęcie autorikszy.
Autoriksze i tempo
Prawie wszyscy kierowcy rikszy samochodowych używają liczników, dlatego raczej nie zdarzają się przypadki oszukiwania turystów. Dobrym środkiem lokomocji umożliwiającym poruszanie się po mieście są tempos, kursujące tylko na wyznaczonych trasach. Przejazd z dworca kolejowego na Bada Ćauk (Bada Chowk), główny plac w Laszkarze, kosztuje 3 INR.
OKOLICE GWALIORU
Śiwpuri (Shivpuri)
Śiwpuri, 114 km na południowy zachód od Gwalioru i 94 km na zachód od Dźhansi, pełnił dawniej rolę letniej stolicy rodziny Sindiów. Najciekawszymi obiektami wmieście są grobowce (ćhatri), położone w otoczeniu wspaniałych ogrodów. Podobnie jak mauzoleum Tadż Mahal, grobowce Sindiów ozdobiono inkrustacjami w marmurze (pietra dura) oraz wieżyczkami w stylu sikhara. Na przeciwko grobowca Madhu Rao Sindia znajduje się grób jego matki.
W pobliskim Parku Narodowym Ma-dhawa żyją głównie jelenie. Granicę parku wyznacza jezioro Sakhja Sagar. Choć przy molo można wypożyczyć łódki, lepiej darować sobie tę przyjemność, jako że pod wodą czyhają krokodyle.
W drodze z Gwalioru do Śiwpuri ujrzymy miejscowość Narwar, w której znajduje się stary fort.
Noclegi MP Tourism
Chinkara Motel (n (07492) 2297) w Śiwpuri wynajmuje pokoje jedno- i dwuosobowe za 180 i 240 INR. Przy głównej ulicy w samym centrum miasta znajduje się Ha-rish Lodge oferujący tańsze pokoje oraz posiłki w restauracji. Pobyt w wygodnych domkach z klimatyzacją (250-350 INR) zapewnia Tourist Village ((07492) 2600) w pobliżu jeziora Bhadaija Kund.
W kierunku Dźhansi
Jadąc w kierunku Dźhansi, na 61. km na wschód od linii kolejowej w Gwaliorze napotkamy grupę rozrzuconych na wzgórzu świątyń dźinijskich. Jak większość opuszczonych starych budowli, te niezwykłe baśniowe kształty wyglądają z daleka jak zjawy. Najbliżej dworca znajduje się Sonagir.
Zaledwie 26 km na północ od Dźhansi leży Datia. W tej niewielkiej miejscowości zachowały się do dziś mury opuszczonego siedmio kondygnacyjnego pałacu Bir Singha Deo. Budowla zachwyca dawną świetnością, w niektórych pokojach zachowały się malowidła ścienne. Z Dźhansi kursują tu autobusy. Miasto jest ogrodzone kamiennym murem; pałac znajduje się w zachodniej części Datii.