Mt Abu – Mount Abu

MT ABU – Mount Abu

Jedyny górski kurort Radźasthanu leży nad jeziorem, na wysokości 1200 m, niedaleko granicy z Gudźaratem. Europejczycy raczej nie odwiedzają miasteczka, hinduscy nowożeńcy natomiast chętnie spędzają tu miesiąc miodowy. W Mt Abu panuje spokojna, sprzyjająca odpoczynkowi atmosfera.

W Mt Abu jest też wiele świątyń, a do najpiękniejszych należą te usytuowane w kompleksie Dilwara, 5 km od miasta.

Orientacja i informacja

Mt Abu leży na pofałdowanej równinie (długa na 22 km, szeroka na 6 km), w odległości 27 km od najbliższej stacji kolejowej Abu Road. Główna część miasta rozciąga się wzdłuż drogi, łączącej Abu Road z jeziorem Nakki.

Biuro informacji turystycznej (otw. 8.00-13.30 i 14.00-17.00; tel. 3151) znajduje się naprzeciw dworca autobusowego. Poczta główna mieści się przy drodze Raj Bhavan, naprzeciw galerii sztuki i muzeum. Wymianą waluty zajmuje się kilka banków oraz niektóre najdroższe hotele.

Jest całkiem możliwe, że numery telefoniczne w Mt Abu uległy już zmianie. W przypadku, gdy nie możesz się dodzwonić, do starego numeru dodaj na początku cyfrę 2.

Jezioro Nakki

Niewielkie jezioro Nakki leży w środkowej części miasteczka. Jego nazwę wyjaśnia popularna legenda, wedle której zbiornik został wydrążony przez boga przy użyciu jedynie paznokci (nakk). Jezioro można obejść w trakcie krótkiego spaceru; warto wtedy zwrócić uwagę na interesujące formacje skalne.

Najbardziej znana jest Skała Ropuchy, która wygląda tak jakby miała za chwilę skoczyć do jeziora. Aby domyślić się, co przedstawiają inne tego typu twory natury, np. Skała Zakonnicy, Skala Nandi czy Skała Wielbłąda, trzeba wykazać się już większą wyobraźnią. Nad jeziorem wznosi się też XIV-wieczna świątynia Ra-ghunath.

Wynajęcie łodzi kosztuje 20 INR, a krótki rejs ową łodzią – 4 INR od osoby.

Punkty widokowe

Najpopularniejszą wieżą widokową w mieście jest Sunset Point. Co wieczór przychodzi tu mnóstwo ludzi, pragnących zobaczyć zachodzące słońce i przekąsić małe co nieco. Do innych tego typu miejsc zalicza się Honeymoon Point (skąd również widać zachód słońca), The Crags oraz Robert’s Spur.

Białe strzałki kierują w górę, prowadząc nieco zarośniętą ścieżką ku szczytowi Śanti Sikhar. Stąd również rozciąga się wspaniała panorama okolicy, ale samotne spacery z różnych względów nie są wskazane.

Jezioro najlepiej widać z tarasu letniego pałacu dawnego maharany Dźajpuru. Miejscowi nie zwracają uwagi na to, czy przychodzi się z kamerą lub aparatem fotograficznym.

Muzeum i galeria sztuki

Muzeum (otw. codz. oprócz pt. 10.00-16.30; bezpł.), które znajduje się naprzeciw poczty głównej przy Raj Bhavan Rd, nie jest specjalnie interesujące. Warto zwrócić w nim uwagę jedynie na przedmioty z okresu VIII-XII w., pochodzące z wykopalisk archeologicznych, a także na wyroby z brązu i miedzi, rzeźby i ubiory regionalne. Natomiast tzw. „galeria sztuki” to zbiór zaledwie sześciu obrazów. Idąc stąd w kierunku rynku, dojdziesz do centrum handlowego (Rajasthan Emporium).

Świątynia Adhar Dewi

Aż 200 schodów wiedzie do świątyni Durgi, leżącej 3 km za miastem i wybudowanej w naturalnej szczelinie skalnej. Wchodzi się tu przez bardzo niskie wejście (uwaga na głowę!).

Muzeum i uniwersytet Brahma Kumaris

Wyznawcy Brahma Kumaris uważają, że wszystkie religie w równym stopniu mają na celu zbliżenie się do Boga, toteż zasady każdej z nich powinno się studiować. Ideą przewodnią sekty jest próba stworzenia uniwersalnego pokoju poprzez „dzielenie się wiedzą duchową i nauczanie radża jogi”. Obecnie w 60 krajach świata istnieje ponad 4000 oddziałów tej sekty. Jej członkowie przyjeżdżają do Mt Abu, aby brać udział w kursach organizowanych przez uniwersytet. Kurs indywidualny dla początkujących (7 lekcji) trwa co najmniej trzy dni. Nie pobiera się za niego żadnych opłat, gdyż organizacja ta jest w całości finansowana z wolnych datków.

Brahma Kumaris mają swoje własne muzeum (otw. codz. 8.00-20.00; bezpł.), w którym można się zapoznać z nauką sekty i wziąć udział w medytacjach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *