OKOLICE UDAJPURU
Eklingi i Nagada
Interesująca, niewielka wioska Eklingi z kilkoma zabytkowymi świątyniami znajduje się 22 km na północ od Udajpuru, a dystans ten można szybko pokonać autobusem. W wiosce stoi m.in. wybudowana w roku 734 świątynia Śiwy (otw. 5.00-7.00, 10.00-13.00 i 17.00-19.00), której jednak obecną formę nadał w latach 1473-1509 maharana Rajmal. Otoczony murem kompleks zabudowań zawiera salę kolumnową, która mieści się pod ogromnym dachem w kształcie piramidy, a także wykonany w czarnym marmurze wizerunek Siwy o czterech twarzach.
W Nagadzie, około kilometra od głównej drogi i kilometr przed Eklingi, znajdują się trzy kolejne świątynie. Z dźinickiej świątyni Adbuddźi pozostały w zasadzie same ruiny, ale na uwagę zasługuje jej wiek oraz wykonanie. Pobliskie Sas Bahu (Matka i synowa) charakteryzuje się równie ciekawą architekturą i rzeźbieniami, w tym figurkami naznaczonymi erotyką. Do tych świątyń najlepiej dostać się wypożyczonym w Eklingi rowerem.
Komunikacja Autobusy z Udajpuru do Eklingi kursują co godzinę (od 5.00). W wiosce jest niewielki zajazd, w którym można się zatrzymać na noc.
Nathdwara
W Nathdwarze, 48 km od Udajpuru, stoi interesująca XVIII-wieczna świątynia Wiszny, Sri Nathdźi, która stanowi ważne miejsce kultu dla wyznawców wisznuizmu. Wykonany w czarnym kamieniu wizerunek Wiszny został tu sprowadzony z Mathury w 1669 r. w celu zabezpieczenia go przed niszczycielskimi zakusami Aurangzeba. Legenda głosi, że w czasie późniejszej próby przeniesienia wizerunku w inne miejsce, wóz, którego użyto do tego celu, zapadł się w ziemię aż po osie kół, co miało świadczyć, że wizerunek nie życzy sobie dalszych podróży.
Dozorujące to miejsce osoby traktują wizerunek jak małe dziecko; rano go budzą, myją, ubierają, podają specjalnie przyrządzone potrawy, kładą spać itd. Świątynia jest otwierana i zamykana wyłącznie na czas tych czynności. Najbardziej tłoczno robi się między 16.30 a 17.00, kiedy to Wisznu budzi się i wstaje po sjeście.
Hotel RTDC Gokul (tel. 02953/2685) poleca pokój czterosobowy z air-coolerem za 200 INR, dwójki z klimatyzacją za 200-250 INR oraz miejsca na wspólnej sali (40 INR), a także bar i restaurację.
Autobusy RSTC odjeżdżają z Udajpuru codziennie od godziny 5.00.
Fort Kumbhalgarh
Położony 80 km od Udajpuru fort jest najważniejszą (po Ćitorze) tego rodzaju budowlą w regionie Mewaru. To fascynujące i odizolowane miejsce zbudował w XV wieku maharana Kumbha. Fort leży na wysokoścu 1100 m na niedostępnym szczycie gór Arawali i pewnie dlatego został zdobyty tylko raz i to nie przez byle kogo: na niedostępne mury wspięły się połączone armie cesarza Akbara i władców Am-beru i Marwaru. To właśnie tutaj władcy Mewaru znajdowali schronienie, gdy groziło im jakieś niebezpieczeństwo. Za mitrami fortecy, których długość wynosi 12 km, znajdują się liczne pałace, świątynie, ogrody i zbiorniki wodne. Fort został odnowiony w ubiegłym wieku.
Jest tu też rezerwat dzikiej zwierzyny, zamieszkiwany głównie przez wilki. Niewielka liczba wodopojów w okresie III-VI sprawia, że jest to najlepszy okres na obserwację zwierząt. Występują tu m.in. antylopy (rzadki gatunek czterorożny), leopardy i niedźwiedzie.
Noclegi oferuje PWD Rest House oraz drogi hotel Aodhi (222 Kelwara), gdzie za dwójkę płaci się 900 INR. Można się też zatrzymać w Ghanerao bądź w Ranakpurze.
Z Udajpuru do fortu Kumbhalgarh odjeżdżają codziennie 4 autobusy RSTC (15 INR, 3 godz.), lecz nie wszystkie mają przystanek początkowy na dworcu – niektóre odjeżdżają z Chetak Circle. Na tej trasie kursują ponadto autobusy prywatnych firm.
Z przystanku, na którym się wysiada, trzeba podejść zaledwie dwa, trzy kilometry do fortu. Turyści, którzy zamierzają wynająć jeepa, powinni przyjechać w małej grupce i podzielić się kosztami.