Orćha – Orchha – Urchha

Orćha, dawna stolica Bundelów, jest dziś niewielką wioską otoczoną świetnie zachowanymi pałacami i świątyniami. Z tego też względu warto znaleźć czas na jej zwiedzenie. Wycieczki organizowane przez biura podróży poświęcają na wizytę w Orćhrze zaledwie kilka godzin, lepiej więc wybrać się tu samemu, tym bardziej że nocować można nawet w pałacu.

Orćha została założona w 1531 r. i pełniła funkcję stolicy królestwa Radźputów do 1783 r., kiedy nową stolicą ogłoszono pobliski Tkamgadh. W latach 1605-1627 władzę sprawował Bir Singh Deo – z jego to polecenia wzniesiono fort Dźhansi. Będąc sprzymierzeńcem mogolskiego księcia Salima, Bir Singh Deo toczył nieustanne spory z Akbarem. W 1602 r. podczas najazdu wojsk wielkiego mogoła ledwo uszedł zżyciem. Trzy lata później książę Salim został mianowany wielkim mogołem, przyjmując imię Dżahangir, dzięki czemu Bir Singh powrócił do łask. Po dwudziestu dwu latach, w 1627 r., tron objął Szach Dżahan, co spowodowało ponowne odsunięcie Bir Singha od władzy. Próba buntu, podjęta przez nieszczęsnego Singha, została stłumiona przez trzynastoletniego Au-rangzeba.

Złoty okres rozwoju Oćhry nastąpił w pierwszej połowie XVII w. Wówczas z okazji przyjazdu cesarza Dżahangira specjalnie dla niego zbudowano pałac. Później miasto zostało splądrowane przez Szacha Dżahana i Aurangzeba.

Osobliwie wyglądające numery i strzałki namalowane na pałacowej posadzce wyznaczają kierunek trwającego półtorej godziny zwiedzania z walkmanem! W hotelu Sheesh Mahal wypożycza się walkme-ny MP Tourism (wypożyczenie 50 INR, trzeba jednak zostawić kaucję w wysokości 500 INR). Dzięki entuzjastycznie brzmiącemu głosowi narratora puste sale pałacu zdają się na moment ożywiać.

Pałace

Wspaniale prezentuje się ogromny pałac Dżahangira. Z górnych kondygnacji budynku roztaczają się piękne widoki na okolicę. Na parterze mieści się niewielkie muzeum archeologiczne. Za wejście z aparatem fotograficznym płaci się 2 INR, obowiązuje zakaz wstępu z kamerami wideo. Wspaniałe malowidła ścienne zachowały się w pobliskim Radź Mahalu, niektóre sale są zamknięte, o ich otwarcie trzeba poprosić obsługę. Poniżej pałacu Dżahangira znajduje się graniczący z ogrodem niewielki pałac Radź Praveen Mahal. Niedaleko stąd położone są łaźnie (hammam) oraz stajnie wielbłądów.

Na uwagę zasługuje też pałac Dinmana Hardaula, równie ciekawy jak losy jego właściciela. Dinman Hardaul, syn Bir Singha Deo, popełnił samobójstwo, by udowodnić, iż niesłusznie oskarżano go o romans z żoną brata. Wzruszeni tym bohaterskim czynem mieszkańcy Oćhry uznają go odtąd za boga.

Świątynie

Wszystkie świątynie w Ochrze pochodzą z XVII w.; do dziś przyciągają tłumy wiernych. Nad centrum nowej części Oćhry górują strzeliste wieżyczki świątyni Ramy Radźi. Budowla pełniła początkowo funkcję pałacu. Gdy okazało się jednak, że żadnym sposobem nie da się przenieść umieszczonej tu tymczasowo podobizny Ramy, pałac zamieniono w świątynię. W pobliżu wznosi się świątynia poświęcona Caturbhudźawowi. Warto wybrać się też do świątyni zbudowanej na cześć Lakszmi Narajany – wewnątrz zachowały się wspaniałe malowidła ścienne.

Inne obiekty turystyczne

Podczas letnich upałów najlepiej udać się do ogrodów Phul (Bagh). Turyści dysponujący czasem niech wybiorą się do opuszczonego pałacu Sundara oraz obejrzą położone nad rzeką Betwa grobowce dawnych władców miasta.

Noclegi i gastronomia

W samym centrum Oćhry znajduje się Hotel Mansarover, prowadzony przez SADA (Special Area Development Authority). Pokoje są czyste, łazienka wspólna (z marmurową wanną, jednakże bez ciepłej wody), cena: 50/70 INR. Do SADA należy też urządzona na najwyższym piętrze budynku restauracja Betwa Tarang.

Około pół kilometra za Ochrą, nad rzeką Betwa znajduje się należący do MP Tourism bardzo miłe Betwa Cottages. Domki letniskowe usytuowane są w dużym, zadbanym, ale pozbawionym cienia ogrodzie. Można rozkoszować się stąd widokiem rzeki i pałacu. Wynajęcie domku z systemem chłodzenia powietrza kosztuje 225/ 275 INR, za domek z klimatyzacją płaci się 400/450 INR.

Najbardziej romantycznym hotelem w całym Madhja Pradeśu jest hotel Sheesh Mahal (tel.224), urządzony w skrzydle pałacu Dżahan-gira. Zarządzany przez MPTDC hotel oferuje noclegi w pokoju jednoosobowym za 100 INR, oraz sześciu pokojach jedno- i dwuosobowych, w cenie odpowiednio 170 i 200 INR. Prawdziwym luksusem jest pobyt w apartamencie (z klimatyzacją, 550/600 INR). Polecamy pokój nr 1 (apartament z klimatyzacją) oraz mieszczący się tuż pod nim pokój nr 2. Z obydwu roztacza się wspaniała panorama okolicy, którą można podziwiać nawet z toalety! Warto spróbować przysmaków w restauracji hotelowej.

Komunikacja

Z przystanku autobusowego w Dźhansi do oddalonej o 18 km Ochry kursują regularnie autobusy i tempo.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *