WĘDRÓWKI PO LADAKHU

WĘDRÓWKI PO LADAKHU

Organizacją wędrówek w Lehu i dolinie Indusu zajmują się biura podróży w Lehu; za jeden dzień płaci się ok. 500-1000 INR. Turyści powinni zabrać z sobą śpiwór i namiot. Osoby, które nie chcą korzystać z usług biura, mogą na trasie wynająć tragarzy z końmi.Trzeba jednak przeznaczyć na to więcej czasu, zwykle od jednego do dwu dni przed wyruszeniem w drogę. Należy również liczyć się z tym, iż dzienny koszt wynajmu koni wynosi co najmniej 200 INR.

Najbardziej popularny jest szlak prowadzący ze Spitoku, poniżej Lehu, do doliny Markha i dalej do klasztoru Hemis. Większego doświadczenia w chodzeniu po górach wymaga pokonanie odcinka z Lamajuru do Alći (Alchi). Konieczne jest też wynajęcie przewodnika, gdyż szlak jest słabo oznakowany. Osoby źle reagujące na duże wysokości muszą być przygotowane na to, iż niektóre fragmenty tras wznoszą się na wysokość prawie 5000 m. W takich przypadkach lepiej wybrać się na łagodniejszy i dostępny przez cały rok szlak prowadzący z klasztoru Likir do Temisgamu.

Ze Spitoku do doliny Markha i Hemisu

Po pokonaniu dwóch początkowych etapów szlaku z klasztoru Spitok do doliny Dźing-ćen (Jingchen) dochodzi się do pierwszej przełęczy Ganda La (4920 m). Na odpoczynek przed jej przejściem należy przeznaczyć przynajmniej jeden dzień. Z przełęczy szlak prowadzi cały czas w dół aż do doliny Markha i wioski Skiu. Idąc dalej w górę doliny, przechodzimy przez wioskę Markha (jest tu niewielki klasztor) i położone wyżej łąki w Ni-maling, na których pasą się jaki. Nad okolicą góruje majestatyczny szczyt Kangjaze (Kan-gyaze; 6400 m). Szlak wiedzie teraz przez przełęcz Kongmaru (5030 m), najwyżej położony odcinek drogi. Roztaczają się stąd wspaniałe widoki na pasmo Zanskar od południa i pasmo Ladakh od północy. Po przejściu przez przełęcz turyści mają do pokonania ostatni etap szlaku z Ćogdo (Chogdo) do klasztoru Hemis, skąd można wrócić autobusem do Lehu.

1. etap Spitok-Rumbak (6-7 godz.)

2. etap Rumbak-Jurutse (Yurutse; 3-4 godz.)

3. etap Jurutse-Skiu, przez przełęcz Ganda La (7-8 godz.)

4. etap Skiu-Markha (7-8 godz.)

5. etap Markha-Nimaling (7-8 godz.)

6. etap Nimaling-Ćogdo (Chogdo), przez przełęcz Kongmaru (7-8 godz.)

7. etap Ćogdo-Hemis (4-5 godz.)

Z Lamajuru do Alći

Szlak ten wybierają najczęściej turyści udający się ze Śrinagaru lub Kargilu do Lehu. Na pokonanie fragmentu trasy do wioski Winla, skąd idzie się dalej do niewielkiej przełęczy Prinkiti La,możnaw Lamajuru wynająć tragarzy z końmi.

Odcinek pomiędzy Wanią a przełęczą Konze La (4940 m) podzielony jest na dwa etapy. Z Konze La szlak prowadzi do wioski Sumdo i dalej do osady Sumdoćun (Sumdochoon), położonej u podnóża przełęczy Stakspi La (4970m). Choć ten fragment trasy jest dość trudny i w dodatku źle oznakowany, rekompensatą są wspaniałe widoki pasm Ladakh i Karakorum. Długie zejście z Sumdoćunu kończy się przy klasztorze w Alći. Stąd powrót do Lehu odbywa się autobusem.

1. etap Lamajuru-Wanla (3 godz.)

2. etap Wanla-Phandźila (Phanjila, 4 godz.)

3. etap Phandźila-podnóże przełęczy Konze La (5 godz.)

4. etap Konze La-Sumdo (5-6 godz.)

5. etap Sumdo-Sumdoćun (5 godz.)

6. etap Sumdoćun-Alći, przez przełęcz Stakspi La (8 godz.)

Z Likiru do Temisgamu

Osoby o dobrej kondycji fizycznej mogą pokonać ten szlak w ciągu jednego dnia! Z klasztoru w Likirze trasa wiedzie przez niewielką przełęcz i dalej do wioski Jantang (Yantang), skąd blisko już do klasztoru Riz-dong.

Następny etap szlaku kończy się w wiosce Hemis-Śukpaću (Shukpachu). Po przejściu dwóch niedużych przełęczy dojdziemy do Temisgamu. Raz dziennie odjeżdża stąd autobus do Lehu.

1. etap Likir-Jantang (4-5 godz.)

2. etap Jantang-Hemis-Sukpaću (3 godz.)

3. etap Hemis-Sukpaću-Temisgam (3-4 godz.)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *