Okolice Udajpuru

Ranakpur

Warto tu zobaczyć jedną z największych i najpotężniejszych świątyń dźinickich w Indiach, która wchodzi w skład wspaniałego kompleksu Ranakpur. Leży on w odległej, spokojnej wiosce w górach Arawali, około 60 km od Udajpuru.

Najważniejszą budowlą jest ogromna, poświęcona Adinathowi świątynia Ćaumukha (świątynia o czterech twarzach), która powstała w 1439 r. Świątynia przetrwała próbę czasu i do dzisiaj można podziwiać marmurową budowlę, posiadającą 29 sal, wspartych na 1444 filarach, z których żaden nie jest podobny do innego. W obrębie kompleksu znajdują się dwie inne świątynie dźinickie, Neminath i Parasnath, a nieco dalej świątynia Słońca. Natomiast 1 km od głównego kompleksu zabudowań leży świątynia Amba Mata.

Świątynia jest otwarta dla niewierzących od 12.00 do 17.00. Przy wejściu należy ściągnąć obuwie i zostawić wszystkie skórzane przedmioty. Za wniesienie do wewnątrz aparatu fotograficznego płaci się 20 INR.

Noclegi i gastronomia W Ranakpurze można się zatrzymać w czasie długiej podróży z Udajpuru do Dźodhpuru.

Kiepsko zarządzany Shilpi Tourist Bungalow (26 Ranakpur) oferuje jedynki/ dwójki za 125/150 INR, pokoje z air-coolerem za 200-250 INR oraz miejsca na wspólnej sali za 40 INR. W sali jadalnej zamówić można bardzo drogie thali. Smaczniejsze posiłki przyrządza clliaba przy dworcu autobusowym, (dania wegetariańskie z ryżem ichlebem ćapatti).

Za niewielką opłatą można przenocować w dharamsali w obrębie zabudowań wokół świątyni.

Turyści przybywający tu w porze obiadowej mogą zamówić smaczne i niedrogie thali w salijadalnej, któramieści się w głębi głównego wejścia do kompleksu zabudowań (po lewej stronie).

Cztery kilometry od Ranakpuru znajduje się Maharani Bagh Orchard Retreat (rezerwacja za pośrednictwem Umaid Bhawan Pałace w Udajpurze), który oferuje wygodny nocleg w jednym z jedenastu pokoi z łazienkami za 675-975 INR. Można tu zamówić posiłki; lunch lub kolacja kosztuje 190 INR.

Komunikacja Ranakpur leży 39 km od skrzyżowania Palna (inaczej Falna) przy trasie kolejowej i drogowej łączącej Adźmer i Mt Abu. Z Udajpuru (21 INR, 3,5-4,5 godz.) odjeżdża codziennie rano 5 autobusów ekspresowych RSTC. Co prawda istnieje możliwość przejechania w jeden dzień z Ranakpuru do Dźodhpuru lub Mt Abu, ale autobusy docierają na miejsce dopiero późnym wieczorem. Lepiej zatrzymać się więc na noc i kontynuować podróż następnego dnia. Z Mt Abu odjeżdża codziennie autobus do Sadri, położonego zaledwie 7 km od Ranakpuru.

Ghanerao

Miasto Ghanerao stanowi dobrą bazę wypadową dla wycieczek wokół Udajpuru. Właściciele tutejszego Zamku Królewskiego (Royal Castle) chętnie służą pomocą i równie chętnie organizują piesze wycieczki do Kumbhalgarh (z noclegiem w ich siedzibie myśliwskiej Bagha ka Bagh) oraz bardzo drogie safari na koniach (opłata za jeden dzień przekracza 100 $!) lub nieco tańsze wycieczki jeepem.

Zbudowany z czerwonego piaskowca Zamek Królewski w Ghanerao leży około 1 km za miastem. Dysponuje 20 dobrze utrzymanymi pokojami za 650-900 INR. Wydawane są tu też posiłki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *