Udajpur – Udaipur – noclegi, gastronomia

Noclegi – najdroższe

Niewątpliwie najtańszy wśród hoteli najlepszej kategorii jest Lake Pichola (529 387) przy Chand Pol Rd, skąd widać ghaty, świątynię Dźagdiś oraz północną część Pałacu Miejskiego. Współczesny, choć utrzymany w tradycyjnym stylu budynek jest dosyć dobrze zarządzany. Wszystkie pokoje (tylko 575-600 INR) posiadają klimatyzację, telefon, dywan i łazienkę z bieżącą ciepłą wodą. Czynny jest kantor wymiany walut, bar i restauracja.

Między jeziorami Pićola i Fateh Sagar, w wyższej partii wzgórza, znajdują się obok siebie dwa drogie hotele. Należący do ITDC czterogwiazdkowy hotel Laxmi Vilas Palace (529711) oferuje pokoje z klimatyzacją za 1500/2300 INR. Obok niego stoi mniejszy i tańszy Anand Bhawan (523247), w którym pokoje z klimatyzacją i bieżącą ciepłą wodą kosztują 450-550 INR. Tutejsza restauracja poleca dania mięsne i wegetariańskie.

Najdroższe noclegi oferują dwa ekskluzywne hotele, usytuowane w rejonie jeziora Pićola. Hotel Lake Pałace (527961; fax 527974) znajduje się na mniejszej spośród dwóch wysepek na jeziorze. Tak właśnie powinien wyglądać pałac maharadży, dlatego wielu zamożnych turystów nie może się oprzeć pokusie spędzenia tu choćby kilku dni. Hotel oferuje pełen komfort, w tym basen zacieniony drzewami mango. Najtańsze pokoje kosztują 140-165 $, a te z widokiem na jezioro 170-190 S. Za apartamenty płaci się tu w granicach 220-550 $. Nie trzeba chyba przypominać, że wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Równie luksusowym, acz nieco tańszym hotelem jest Sliiv Niwas Pałace (528410; fax 528006), który wchodzi w skład zabudowań Pałacu Miejskiego. Za standardowe pokoje z klimatyzacją płaci się 55$, natomiast apartamenty kosztują od 150 do 350 $. Także i tutaj jedyną szansą na wolny pokój jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji. W tym samym kompleksie skrył się przytulny hotel Fateh Prakash Pałace (528410), w którym wynająć można za mniej więcej podobną sumę jeden z ośmiu pokoi, z których większość posiada widok na jezioro. Stanowi on dobrą alternatywę dla tych, którzy nie znaleźli miejsca w Lake Pałace. Hotel nie posiada własnej sali jadalnej, dlatego goście hotelowi muszą przejść przez dziedziniec i skorzystać z sali w Shiv Niwas.

Gastronomia

Udajpur posiada bogatą bazę gastronomiczną, począwszy od kawiarenek na dachach budynków w dzielnicy Lal Ghat, a skończywszy na wyśmienitych restauracjach w najdroższych hotelach.

Niewielka Mayur Cafe koło świątyni Dźagdiś od dawna cieszy się popularnością i oferuje dobre dania i przekąski południowo-indyjskie oraz europejskie (m.in. spaghetti z serem za 22 INR oraz szarlotkę za 20 INR). Jest to jedno z tych miejsc, które jako pierwsze zorganizowało nocne pokazy Ośmiornicy z Jamesem Bondem.

Powyżej zajazdu Evergreen znajduje się restauracja Natural View, gdzie serwuje się pizzę (25 INR), pieczone ziemniaki (20 INR) oraz rozmaite dania kuchni chińskiej. Jednym z podawanych tu przysmaków jest wyśmienity ser przyprawiony czosnkiem. Do innych popularnych lokali w okolicy zalicza się restauracje Gokul, FourSeasons \Relish Roof Top.

Naprzeciw Pałacu Miejskiego, usytuowana jest kawiarnia Roof Garden, która przypomina wyglądem Wiszące Ogrody Babilonu. Serwowane tu posiłki mogłyby być tańsze, ale klientów przyciąga obszerne menu, a także odbywające się kilka razy w tygodniu występy zespołów ludowych. W tej samej okolicy znajduje się też restauracja Mayur Roof Top.

Dobre posiłki, w tym dania wegetariańskie, a niekiedy i domowe ciasteczka, serwuje restauracja na dachu hotelu Natural. Przylega do niego lokal Natural Attic, gdzie w dosyć bogatym menu znaleźć można dania meksykańskie, chińskie, europejskie, indyjskie i tybetańskie, a w prawie każdy wieczór o 19.30 odbywa się występ teatrzyku kukiełkowego (bezpł.).

Na południe od ogrodów Sadźdźan Niwas, na wzgórzu nad jeziorem Pićola, znajduje się kawiarnia Hill Park, do której warto wstąpić choćby ze względu na przepiękne widoki.

Wyśmienite potrawy północnoindyjskie przyrządzane są w Park View, lokalu usytuowanym naprzeciw parku w środkowej części miasta. Niestety, wbrew temu, co mówi nazwa, nie roztacza się stąd żaden ciekawy widok. Ceny nie są wygórowane (np. połowa kurczaka tandoori kosztuje 38 INR), a z lokalu zazwyczaj korzystają rodziny indyjskie ze średnich warstw społecznych. Dużo drożej jest w równie dobrej Berry’s Restaurant na Chetak Circle. Naprzeciw niej znajduje się oddział Kwality, z menu typowym dla tej sieci.

Drogą restauracją jest Jagat Niwas (z widokiem na Lake Palace), wspaniale usytuowana tuż nad brzegiem jeziora. Sporych sum żąda się za europejskie dania mięsne (ok. 85 INR), natomiast posiłki indyjskie są już dużo tańsze. W drogim Shiv Niwas Pałace, podawane są doskonałe dania indyjskie, a na deser wspaniałe lody mango.

Oczywiście warto też zajrzeć do restauracji w hotelu Lake Palace mimo że o przyrządzanych tu potrawach krążą mało pochlebne opowieści, a sala jadalna nie należy do najciekawszych pomieszczeń. W trakcie obiadu przygrywa zespół sitarowy, obsługa jest bardzo usłużna, a po posiłku można wstąpić do baru na drinka i przyjrzeć się tańcom ludowyn. Turyści z zewnątrz mogą tu wejść tylko w przypadku, kiedy sala jadalna nie jest wypełniona gośćmi hotelowymi. Zawsze wymaga się wcześniejszej rezerwacji miejsc, a poza tym obowiązuje tu właściwy ubiór. Kolację (450 INR) w formie „stołu szwedzkiego” zjeść można w godzinach 19.30-22.30, w podobny sposób wydawany jest też lunch (12.30-14.30; 365 INR). W cenę posiłków wliczono podróż łodzią przez jezioro.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *