Puszkar – Niewielkie, spokojne miasteczko przyciąga tych, którzy szukają chwili odpoczynku i wytchnienia od zgiełku indyjskich ulic. Puszkar leży na skraju pustyni, zaledwie 11 km od Adźmeru. Między obydwoma miastami znajduje się Góra Węża (Nag Pahar).
Miasto, które obfituje w ghaty i świątynie, przylega do małego, lecz uroczego jeziora Puszkar. Oprócz tego stanowi dla hindusów jedno z głównych miejsc pielgrzymek. Niestety, zdarza się, że po ubogiej w deszcze porze monsunowej jezioro zupełnie wysycha.
Puszkar słynie w świecie z Thrgów Wielbłądów (Camel Fair), które odbywają się co roku na przełomie października i listopada. Do miasta przybywa wtedy wielu członków grup plemiennych z całego Radźasthanu, pielgrzymi z innych stanów indyjskich oraz turyści z całego świata. Natomiast przez okrągły rok organizowane są przejażdżki na wielbłądach, a także kilkudniowe safari z udziałem tych zwierząt.
Puszkar uważany jest za miejsce święte, dlatego nie sprzedaje się tu alkoholu, mięsa, a nawet jajek.
Targi Wielbłądów
Dokładna data rozpoczęcia Targów Wielbłądów zależy od kalendarza księżycowego, ale według chronologii hinduizmu, przypada na pełnię Kartik Purnima. Każdego roku do Puszkaru przyjeżdża ponad 200 000 ludzi, przyprowadzając ponad 50 000 wielbłądów i sztuk bydła. Odbywa się wtedy kilkudniowa pielgrzymka, kwitnie handel końmi, urządzane są wyścigi wielbłądów oraz inne ciekawe imprezy towarzyszące.
Dzięki staraniom radźasthańskiego biura informacji turystycznej targi te zyskały międzynarodowy rozgłos; do największych atrakcji zalicza się pokazy tańców regionalnych, wiele innych imprez kulturalnych, a także ogromne miasteczko namiotowe, które odwiedzają turyści indyjscy i zagraniczni. Festiwal jest jedną z największych tego typu imprez w Indiach. W 2017 roku odbędzie się on w okresie 11-14 XI, natomiast rok później w dniach 1-4 XI.
Świątynie
Puszkar znany jest głównie z tutejszych świątyń. Niestety, tylko nieliczne pochodzą z odległych czasów, gdyż wiele budowli, które zniszczył niegdyś Aurangzeb, odbudowano dopiero stosunkowo niedawno. Najsłynniejszą z nich jest jedyna ponoć w Indiach świątynia pod wezwaniem Brahmy, który rzekomo wybrał Puszkar na miejsce swego pobytu. Świątynia wyróżnia się czerwoną iglicą, a nad jej wejściowymi wrotami znajduje się hans Brahmy (symbol gęsi). Innym ciekawym zabytkiem jest świątynia Rangdźi.
Wzgórze za miastem zajmuje świątynia Sawitri. Trasę wiodącą na szczyt najlepiej pokonać wczesnym rankiem, gdyż wówczas roztaczają się stąd najwspanialsze widoki na jezioro i całą okolicę.
Ghaty
Liczne ghaty prowadzą w dół do jeziora, a pielgrzymi nieustannie kąpią się w świętej wodzie. Jeśli komuś przyjdzie ochota, aby się do nich przyłączyć, powinien to uczynić taktownie i z odpowiednim szacunkiem; przede wszystkim należy zdjąć buty, nie palić papierosów i nie robić zdjęć. Nie jest to Benares, dlatego pielgrzymi mogą poczuć się urażeni, jeśli ktoś nie będący hindusem zakłóci im spokój.
Noclegi
Puszkar to niewielkie, a zarazem popularne miasteczko, dlatego mogą się pojawić trudności ze znalezieniem noclegu. Większość hoteli zaliczyć trzeba do najniższej kategorii, gdyż w pokojach przeważnie jest tylko łóżko, skromna łazienka, ale nie ma już np. ciepłej wody. W wielu z nich natknąć się można na łóżko sprężynowe (ćarpoj), które nie posiada ani materaca, ani prześcieradła. Pokoje jednak z reguły są czyste, a niekiedy nawet świeżo pomalowane na biało. Przed wyborem noclegu obejrzyj choćby kilka pokoi, gdyż wiele z nich przypomina klasztorne cele – nie dość, że skromnie wyposażone, to na dodatek mają niewielkie okienka (zdarza się, że w pokoju w ogóle nie ma okien). Utrapieniem są tu oczywiście komary, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w spray przeciw owadom.