Udajpur – Udaipur

Rozrywka

Od sierpnia do kwietnia w Meera (523 976) w pobliżu teatru Pars, odbywają się codziennie o 19.00 (oprócz nd.) występy taneczne i muzyczne. Stanowią one sporą atrakcję turystyczną, a bilet wstępu kosztuje 30 INR. Można wtedy zobaczyć nie tylko różnorodne tańce plemienne, ale i bardziej fascynujące obrzędy, m.in. taniec na potłuczonym szkle, w trakcie którego uczestniczące w nim osoby starają się utrzymać na głowie różnego rodzaju naczynia. Jazda rikszą z Pałacu Miejskiego do Meera Kala Mandir kosztuje około 20 INR.

Komunikacja

Samoloty
Indian Airlines obsługują codziennie co najmniej jedno połączenie z Delhi (58 $), Dźajpurem (35 $) i Bombajem (70 $), a 5 razy w tygodniu samoloty tej linii lecą do Dźodhpuru (28 $) i Aurangabadu (63 $). Biuro Indian Airlines (410999; codz. 10.00-13.00 i 14.00- 17.00) znajduje się przy bramie Delhi (Delhi Gate).

ModiLuft (655281) codziennie obsługuje połączenie z Bombajem (70 $), Goa (104 $), Delhi (58 $), Dźajpurem (35 $) i Koczi (161 $).

Autobusy
Często kursujące autobusy RSTC odjeżdżają z Udajpuru do innych głównych miast regionu, a także do Deihi i Ahmedabadu. Autobusy ekspresowe kursują do Dźajpuru (106 INR, 9 godz., 9 dziennie), Adźmeru (75 INR, 8 godz., 11 dziennie), Koty/Bundi (86 INR, 6 godz., 6 dziennie), Dźodhpuru (70 INR, 8-10 godz.) zarówno przez Ranakpur (4 godz., 6 dziennie), jak i Nathdwarę (2 dziennie) i do Citoru (34 INR, 3 godz., 5 dziennie). Bilety na autobusy ekspresowe i deluxe należy wcześniej rezerwować.

Kilka prywatnych firm przewozowych obsługuje kursy do Ahmedabadu (70 INR, 6 godz.), Wadodary (120 INR, 8 godz.), Bombaju (180 INR, 16 godz.), Delhi (140 INR, 14 godz.), Indauru (110 INR, 10 godz.), Dźajpuru (70 INR, 9 godz.), Dźodhpuru (60 INR, 9 godz.), Koty (60 INR, 6 godz.) i Mt Abu (60 INR, 5 godz.). Biura większości z nich usytuowane są przy głównej drodze, na odcinku między dworcem autobusowym a bramą Delhi (Khan-gipir Rd). Bilety należy zarezerwować z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

Pociągi Do Udajpuru można obecnie dojechać jedynie kolejką wąskotorową i nie zanosi się na to, by stan ten uległ zmianie w najbliższej przyszłości.

Najlepszym pociągiem na trasie Delhi-Udajpur jest ekspres Garib Nawaz, który 739 km pokonuje w 15,5 godziny, przejeżdżając przez Dźajpur, Adźmer i Citor. Obecnie codziennie (oprócz nd.) wyjeżdża on ze stacji Sarai Rohilla w Delhi. Czasami trzeba się przesiąść w Rewari (83 km od Delhi), gdyż biegnąca z Delhi trasa wąskotorowa przystosowywana jest w tym miejscu do jazdy normalnych pociągów. Podróż 2./1. klasą kosztuje 137/521 INR. Pociąg ten jedzie w ciągu dnia, a na miejsce przybywa późnym wieczorem. Aby przejechać trasę w nocy i dotrzeć na miejsce o jakiejś sensownej porze, trzeba wsiąść do ekspresu Clietak; niestety, podróż nim trwa aż 20 godzin.

Na trasie Udajpur-Dźodhpur (221 km) w dalszym ciągu kursuje kolejka wąskotorowa.

Taksówki Jeżeli ktoś chciałby pojeździć taksówką po tej części Radźasthanu, za podróż np. do Mt Abu czy Dźodhpuru, zapłaci według oficjalnej taryfy. Warto się jednak trochę rozejrzeć, gdyż firmy prywatne oferują nieco tańsze usługi przewoźnicze. Niedrogi przejazd można załatwić w Voicc of Travel & Trade (ir 523036), przy Lake Pałace Rd 16, niedaleko hotelu Rang Niwas Pałace.

Komunikacja

Do i z lotniska – Lotnisko leży 25 km od miasta. Nie kursuje tu żaden autobus, natomiast taksówka kosztuje około 120 INR.

Komunikacja miejska
Udajpur posiada dobrą sieć miejskiej komunikacji autobusowej. Z kolei taksówki i riksze nie są wyposażone w liczniki, dlatego przed wejściem do pojazdu trzeba się zgodzić na proponowaną cenę. Standardowa oplata dla turystów za jazdę w obrębie miasta wynosi 15 INR. Na tańszy przejazd nie ma co liczyć, gdyż przebywa tu wielu bogatych turystów, którzy wyrażają zgodę na pierwszą cenę, jaka padnie z ust rikszarza.

Lichwiarska symbioza rikszarzy i hotelarzy funkcjonuje także w Udajpurze. Rikszarze na pewno nie będą chcieli jechać w okolice Lal Ghat, gdyż za taki kurs nie otrzymają dodatkowego zarobku. Jeśli koniecznie chcesz się tam dostać, poproś o podwiezienie do świątyni Dźagdiś, bowiem wszystkie okoliczne hotele znajdują się w odległości, którą można pokonać na piechotę.

Udajpur jest na tyle małym miastem, a ruch uliczny tak niemrawy, że dużo radości może sprawić jazda rowerem. W całym mieście można je wypożyczyć za jedyne 3 INR (za godz.) lub 15 INR (na cały dzień). Wyższe opłaty pobiera się w punktach usytuowanych w bezpośredniej bliskości hoteli turystycznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *